Ulusal Tohum Gen Bankasına Salihli'den 25 tür

Ulusal Tohum Gen Bankasına Salihli İlçesinde ki çiftçilerden toplanan yerli 25 tür tohum gönderildi.

Haberin Detayı
Gaye KÖK
gaye@manisagundemhaber.com
16 Ekim 2018 - 02:19
Manisa haber | Genel | Salihli haber

32 yaşında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 3 Yıldır çeşitli sitelerde editörlük yaptıktan sonra , 1 senedir Manisa Gündem Haber Editör ekibinde.

Salihli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, yerel tohum çeşitlerine sahip çıkabilmek için, üreticilerden temin edilen 25 farklı tür ve çeşitteki tohum örneği, Tarım ve Orman Bakanlığı Ulusal Tohum Gen Bankasına gönderildi.

Tohumların farklı mahallelerdeki üreticilerden temin edildiğini vurgulayan Manisa Salihli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Demir, ilçede buğday, kabak, biber, karpuz, kavun, fasulye, barbunya, domates, mısır, patlıcan, bamya ve pazı olmak üzere 25 tür ve çeşit tohumun temin edildiğini söyledi. Demir, temin edilen, yerel tohumların ise Ulusal Tohum Gen Bankasına gönderildiğini belirtti.

Demir, “Günümüzde geleneksel olarak üretimi yapılan yerel çeşitlerimiz, üstün özelliklere sahip ticari çeşitler karşısında giderek çiftçilerimiz tarafından daha az tercih edilmektedir. Yerel çeşitlerin yok olma tehlikesine karşı toplanarak tohum gen bankalarında günümüz ve gelecek nesiller için koruma altına alınması ve yetiştiriciliğinin, tüketiminin özendirilerek bu konuda kamuoyu yaratılması, talep oluşturulması büyük önem taşımaktadır” dedi.

Amaçlarının yerel tohumlara sahip çıkılması olduğunu vurgu yapan Demir, Salihli olarak 25 tür ve çeşit tohum ile destek vermenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Salihli'de trafik denetimine helikopter desteği
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x