Gediz Nehrindeki balık ölümlerinde zehirlenme şüphesi

İzmir'in Menemen ve Foça ilçelerindeki suyunu Gediz Nehrinden alana sulama kanallarında balık ölümleri üzerine inceleme başlatıldı.

Haberin Detayı
Gaye KÖK
gaye@manisagundemhaber.com
19 Eylül 2019 - 18:48
Manisa haber | Genel

32 yaşında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 3 Yıldır çeşitli sitelerde editörlük yaptıktan sonra , 1 senedir Manisa Gündem Haber Editör ekibinde.

Sulama kanallarında görülen balık ölümleri sonrası Tarım ve Orman il ve ilçe müdürlükleri çalışma başlattı. 

Sudan ve ölen balıklardan numune alan ekipler analizlere başladı.

Kanalların bölgede domates, pamuk, ıspanak ve diğer tarım ürünlerinin ekili olduğu arazileri sulamak için kullanıldığı öğrenildi. 

Foça Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Ercan Yüksektepe, yaptığı açıklamada, balık ölümlerine tesadüfen şahit olduğunu, yetkililere haber verdiklerini söyledi. 

Yüksektepe, “Bazı balıkların hala ölü bir halde sulama kanalında akarak gittiğini görüyoruz. Berbat bir su. Balıklar zehirlenmiş kalmış. İçine düşen hayvanlar da ölüyor. Endişelendik haliyle. Üreticilerimiz bu kanallarla sulama yapıyor. Buna bir çözüm bulunması gerekiyor. Manisa tarafından gelen sanayi atıklarından olduğunu tahmin ediyorum.” diye konuştu. 

Yerel yönetimlerin de konuyla ilgilenmesi gerektiğine işaret eden Yüksektepe, suyun, sanayi tesislerinin arıtmalarını çalıştırmaması nedeniyle kirlendiğini, geçmişte de benzer olayların yaşandığını öne sürdü. 

Öte yandan analizlerin sonuçlanmasının ardından Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından açıklama yapılacağı belirtildi. 

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kuru üzüm alımlarına yerinde inceleme
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x