Manisa'da yarım saat yağan dolu üzüm bağlarını vurdu

Manisa’nın 4 ilçesinde dün etkili olan dolu yağışının ardından hasar gören üzüm bağları ve ekili alanlarda hasar tespit çalışmalarına başlandı

Haberin Detayı
Gaye KÖK
gaye@manisagundemhaber.com
16 Nisan 2019 - 16:38
Manisa haber | Genel | Akhisar haber

32 yaşında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 3 Yıldır çeşitli sitelerde editörlük yaptıktan sonra , 1 senedir Manisa Gündem Haber Editör ekibinde.

Dün ’nın Yunusemre, Saruhanlı, ve Akhisar ilçelerinde etkili olan ve kimi bölgelerde yaklaşık 30 dakika süren dolu yağışı özellikle üzüm bağları ve ekili alanlarda zarara yol açtı.

Manisa’nın Saruhanlı, , Gölmarmara ve Yunusemre ilçelerinde etkili olan dolu, üzüm bağları ile karpuz, biber, ve domates ekili alanlarda zarara neden oldu. 

Dün akşam saatlerinde 4 ilçede yaklaşık yarım saat etkili olan dolu, tarım alanlarındaki ve seralardaki ürünlere zarar verdi. 

Manisa Tarım Orman il Müdürlüğü ve TARSİM ekiplerinin zarar gören alanlarda hasar tespit çalışmasına başladıkları öğrenildi.

Zarar gören arazileri inceleyen Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, ilk belirlemelerine göre Saruhanlı ilçesinde 10 bin dönüm arazide zarar tespit ettiklerini belirterek, özellikle uyanma aşamasında olan üzüm bağlarındaki zararın büyük olduğunu belirtti. 

Okur, bağların önemli bölümünün sigortalı olduğunu vurgulayarak, “Tek tesellimiz bu, sigortanın önemini burada bir kez daha gördük. Ziraat mühendisleri arkadaşlarımızla birlikte incelemeye çıktığımızda durumun vahametini gördük. Çiftçimiz için zor bir yıl başlayacak.” dedi. 

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Balık tutmaya giderken kazada hayatını kaybetti
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x