Manisalı yüzde 98 engelli olan Sefa'nın örnek alınacak azmi…

Manisalı yüzde 98 engelli olan 24 yaşındaki milli yüzücü ve yazar Sefa Yurtkölesi, sporda ve sosyal yaşamda başarılarıyla isminden söz ettiriyor.

Haberin Detayı
Gaye KÖK
gaye@manisagundemhaber.com
02 Aralık 2019 - 15:41
Manisa haber | Genel

32 yaşında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 3 Yıldır çeşitli sitelerde editörlük yaptıktan sonra , 1 senedir Manisa Gündem Haber Editör ekibinde.

Yüz bin kişide bir görülen Trombositopeni-Radius Yokluğu (TAR) Sendromlu olarak dünyaya gelen ve kemik eksikliği nedeniyle kol ve bacaklarını büyük ölçüde kullanamayan Manisalı Milli Yüzücü Sefa Yurtkölesi, doğumundan sonra hastanede 5 yıl tedavi gördü. 

Sefa Yurtkölesi, sporcu kimliğinin yanı sıra “motivasyon konuşmacısı”

Elleri yerine ayaklarını kullanan Yurtkölesi, ailesinin, öğretmeninin ve arkadaşlarının desteğiyle ilkokulda sınıfının en başarılı öğrencilerinden biri oldu. Ayaklarıyla tuttuğu kalemiyle sınıfında okuma yazmayı ilk öğrenen öğrenci olduğunu belirten Yurtkölesi’nin hayatı, lise yıllarında beden eğitimi öğretmeninin kendisini yüzmeyle tanıştırmasıyla değişti. 

İlk başlarda girmeye korktuğu havuza giderek alışan Yurtkölesi, bedensel engelli milli takım antrenörlerinin dikkatini çekerek milli takıma seçildi. Bugüne kadar katıldığı şampiyonalarda 10 kez Türkiye şampiyonluğu, 3 kez Türkiye ikinciliği, bir de Türkiye üçüncülüğü elde eden Yurtkölesi, sporcu kimliğinin yanı sıra “motivasyon konuşmacısı” olarak da çeşitli organizasyonlarda yer alıyor. 

Yurtkölesi, “Hayatın Sefası” ismini taşıyacak ve hayat hikayesini anlattığı kitabını da çıkarmaya hazırlanıyor.

“Yüzde 98 engeli olan bir insan bunları başarabiliyorsa, sağlıklı insanlar neleri başaramaz”

Sefa Yurtkölesi, yaptığı açıklamada, ailesinin desteğiyle hastalığını kabullendiğini dile getirdi.

Sosyal aktivitelerin yaşama tutunmasına büyük katkısı olduğunu dile getiren Yurtkölesi, şöyle konuştu: 

“Yüzde 98 bedensel engeli olan hem milli sporcuyum hem devlet memuruyum hem davet edildiğim konferanslarda binlerce kişiye ‘motivasyon konuşması’ yapıyorum hem de bir yazar adayıyım. Yüzde 98 engeli olan bir insan bunları başarabiliyorsa diğer engelli kardeşlerimiz ve sağlıklı insanlar neleri başaramaz bunu gösteriyorum.

“Şükredecek o kadar çok şeyim var ki”

Burada en önemlisi azmetmek. Bana hep ‘Nasıl isyan etmiyorsun da hayata bağlanıyorsun?’ diye soruyorlar. Ben de onlara ‘Şükredecek o kadar çok şeyim var ki isyan edecek vakit bulamıyorum’ şeklinde yanıt veriyorum. Olanla yetinmeyi biliyorum, kendimden üstün birine bakarsam hiçbir zaman mutlu olamayacağımı anladım. Bizden daha kötü durumda olan insanlar var, bu düşünceyle hareket edersek başarı ve mutluluk zaten geliyor.”

“Kendimi Türkiye’deki 80 milyon insanımıza tanıtmak istiyorum”

Yurtkölesi, kendisine hedefler koyduğunu ve bunların pek çoğunu gerçekleştirdiğini anlatarak, “Kısa vadede yüzmedeki başarılarımı arttırmak ülkem adına uluslararası dereceler elde etmek istiyorum. Daha sonra ‘motivasyon konuşmacısı’ olarak katıldığım konferanslarda kendimi Türkiye’deki 80 milyon insanımıza tanıtmak istiyorum.” dedi.

“Nick Vujicic’den ilham alıyorum”

Dünyaca ünlü Avustralyalı motivasyon konuşmacısı Nick Vujicic’den ilham aldığını vurgulayan Yurtkölesi, “Fiziki görünüş olarak bana benzeyen ve dünya çapında tanınan motivasyon konuşmacısı Nick Vujicic gibi olmak istiyorum. Ben de onun gibi katıldığım organizasyonlarda ülkemi temsil etmek, dünyaca tanınan uluslararası motivasyon konuşmacıları arasında yer almak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Şehzadelerin 'Kentsel Dönüşüm' çalışmalarını bakanlık yetkilileri yerinde inceledi
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x