Manisa'nın çarpık yerleşimi ve otopark sorunu

Manisa'da bu gün meydana gelen intihar olayında itfaiye sokaktan geçemedi. İtfaiyenin bir yangına müdahaleye gitmemesi bir şanstı. Manisa'nın çarpık yerleşimi ve otopark sorunu bu olayda da bir kez daha gözler önüne serildi.

Haberin Detayı
Gaye KÖK
gaye@manisagundemhaber.com
15 Temmuz 2019 - 22:21
Manisa haber | Politika | Büyükşehir haber

32 yaşında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 3 Yıldır çeşitli sitelerde editörlük yaptıktan sonra , 1 senedir Manisa Gündem Haber Editör ekibinde.

Manisa‘da bu gün meydana gelen bir intihar olayında itfaiye dar sokaklara park edilmiş araçlar nedeniyle geçemedi. Akıllara gelen ilk sorulardan bir taneside ya bir yangın olsaydı.

İntihar girişiminde bulunan şahısın atlamasına karşın, itfaiye personeli eli ile taşıdığı hava yastığını olay yerine götirebilldi. Korkulan olmadı ve intihar eden şahıs intiharından vazgeçti. 

Ya yangın olsaydı!

Ancak bu olayda akıllara takılan ve polis ile beraber olay yerinde yarım saat çevredeki araçların çekilmesine uğraşan bir itfaiye teşkilatı vardı. Duyarlı sürücüler gelerek araçlarını çektiler, ancak araçlarını çekmeyen sürücülerde vardı. Bu vahim olaydan öyle yada böyle iyi bir sonuç çıktı ve şahıs vazgeçti. Ya bu itfaiye ekibi bir yangına müdahale için oraya gitseydi, içeride yangından kaçmak isteyen insanlar olsaydı, bu park yeri sorunu yüzünden itfaiye yangına yarım saat geç müdahele edecekti.

Bu gün yine Salihli ilçesinde 5 katlı bir binanın çatı katında çıkan yangına itfaiye müdahale etti. Yangına müdahele edebilmek için itfaiyenin yangın merdivenine ihtiyaç vardı ve zamanında kullanılabildi. Aynı yangın bu sokakta olsaydı durum çok ciddi boyutlarda olabilirdi.

‘nın genel sorunları

Şimdi bu olayda ortaya çıkan üç sonuç var ve bu sonuçlara bakmak gerekir. 1’nci sonuç sürücülerin araçlarını gelişi güzel park etmesi. 2’nci sonuç ise bu sürücülerin araçlarını park edecek yeterli park yerinin bulunmaması. 3’ncü sonuçta ise çarpık şehir yerleşimi.

1’nci sonuçtaki sürücülere eğitim verilmesi gerekir. Bu eğitiminde mümkün olmayacağı için tamamen insanın kendi insiyatifine kalmıştır.

Otopark sorunu

2’nci sonuçta ise, Manisalı vatandaşların kananyan bir yarası olan otopark sorununun ivedilikle çözülmesi gerekmektedir. Vatandaşların evlerinin önüne koydukları araçları için yasak getirlmesi bir çözüm değildir.

Vatandaşlar bu araçlarını nereya park edecek, o sokağa yasak getirdiniz, başka sokağa bu araçlarını park edecekler ve bu seferde o sokak sıkışacak. Acil olarak Manisalı vatandaşların araçlarını park edecekleri bir çok otopark kurulması ve bu otoparkların ise orada yaşayan vatandaşlara gece boyunca ücretsiz olması gerekmektedir. Bu sorunun en hızlı bir şekilde çözüm yolu bu olacak gibi.

Çarpık yerleşim ve imar sorunu

3’ncü sonuçta ise yıllar öncesinden gelen bir çarpık yerleşim planlaması. Yıllar öncesinden yapılan bu yerleşim planlamasında bu araçların bu kadar artacağı hesaplanarak, bu sokakların bu kadar dar yapılmaması gerekirdi.

Yakın zamanda Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı , Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi Ankara’ya giderek bu imar sorunu çözdüler.

Manisa şehrinin yeni yapılacak yerlerde bu çarpık yerleşimden kaçınarak, Kayseri ve Konya gibi şehirlerdeki planlama gibi geniş yollara önem vermeleri gerekmektedir. Bu şehirlerdeki ara sokaklar bile Manisa şehrinin ana yollarından daha geniştir. Yeni yapılacak yerleşim yerlerinde bu planlamanın mutlaka dikkatlice yapılması gerekmektedir. Manisa’nın eski ve eskiye yakın yeni yerleşim yerlerinde bu hususlar dikkate alınmadığı için sokaklarda iki araç yan yana geçememktedir.

Manisalılar açılacak muslukları bekliyor

Başkan Ergün’ün dediği gibi ” İktidarın da gücünü arkamıza alan bir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmetlerimizi daha kolay yapacağız. Yani Manisa için Musluklar açılacak musluklar” sözüne istinaden Manisa’nın geleceğine imza atması için bu çarpık yerleşmiş bir şehir için köklü bir imar planı ile geleceğin Manisa’sını inşa etme şansı bulunmaktadır.

30 yıllık sorunları çözerken geleceğin Manisa’sını da inşa etmesi gerekmektedir. Başkanlar bu sorunları çözdükleri takdirde yıllar sonra bile saygıyla anılacakları kesin bir sonuçtur.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Alaşehir Belediyesi Manisa Veteriner Hekimler Odasıyla birlikte çalışacak
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x