Manisa’nın tarihi, turistik ve kültürel değerleri, turizm şirketlerine tanıtılacak

Vali Ahmet Deniz, Manisa’nın tarihi, turistik ve kültürel değerlerinin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Türkiye’nin önde gelen 14 acente temsilcisi ile Obasya’da düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.

Haberin Detayı
Gaye KÖK
gaye@manisagundemhaber.com
09 Ekim 2019 - 17:27
Manisa haber | Genel | Büyükşehir haber

32 yaşında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 3 Yıldır çeşitli sitelerde editörlük yaptıktan sonra , 1 senedir Manisa Gündem Haber Editör ekibinde.

Zafer Kalkınma Ajansı koordinasyonunda, İstanbul ve Ankara’dan 14 turizm acentesine, Manisa’nın tarihi, turistik ve kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla tanıtım turu düzenlendi. Düzenlenen program kapsamında konuklar ilk olarak Obasya Yunt Dağı Türkmen Obası’nda kahvaltıda ağırlandı. Samimi bir ortamda gerçekleşen programda misafirlere eşlik eden Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Manisa’nın gerek tarihi zenginlikleri, gerekse de doğal zenginlikleriyle yeni turizm destinasyonlardan biri olmaya aday olduğunu belirtti.

Merkezi Kütahya’da olan, Afyonkarahisar, Manisa, Uşak illerini de kapsayan Zafer Kalkınma Ajansı, Manisa’nın tarihi, turistik ve kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla önemli bir çalışma başlattı. Bu kapsamda İstanbul ve Ankara’dan 14 turizm acentasına Manisa’da tanıtım turu düzenlendi. Konuklar Manisa’da ilk olarak Obasya Yunt Dağı Türkmen Obası’nda kahvaltıda ağırlandı.  Manisa Valisi , Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı İdari ve Mali Büro Şube Müdürü Hasan Torun da konuklara eşlik etti. Doğa ve tarihi bir arada barındıran Obasya’nın güzel ortamında kahvaltılarını yapan konuklar daha sonra Manisa Valisi Ahmet Deniz, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil ile Manisa üzerine bir süre sohbet etti. 

Manisa’yı ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak için çalıştıklarını belirten Vali Ahmet Deniz, “Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet gibi birçok şehzadeyi yetiştirmiş bir Şehzadeler Şehrinde yaşıyoruz.Manisa tarihi, kültürel dokusu, doğal güzellikleriyle ve gastroturizmi ile turizm potansiyeli yüksek bir şehir. İşgal yıllarında tahribata uğramış olmasına rağmen merkez ve ilçelerde tarihi cami, medrese ve ahşap evler hala mevcut. İlimizde ki mevcut potansiyeli göstererek ve turizm kapasitesini arttırmayı hedefliyoruz. Bu sebeple tanıtım ve farkındalığın arttırılmasına yönelik organizasyonların yapılması önemli. Bugün başlattığımız tur organizasyonlarını bundan sonraki süreçte de yapmayı planlıyoruz. Bugün bizimle olan 14 acente temsilcisine de teşekkür ediyor, keyifli bir Manisa turu geçirmelerini diliyorum” dedi.

Zafer Kalkınma Ajansı ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) işbirliğinde Manisa’ya davet edilen 14 acente temsilcisine iki gün süresince Şehzadeler, Salihli ve Kula ilçelerimizde yer alan tarihi, turistik ve kültürel değerlerin tanıtımı yapılacak. Ayrıca yöreye özgü Manisa Kebabı, Salihli Odun Köfte, Kula Güveci gibi tatların tanıtılması ile Manisa’nın gastroturizmi alanında da öne çıkması hedefleniyor.

Manisa Bezi Hediye Edildi

Obasya Yunt Dağı Türkmen Obası’ndaki kahvaltının ardından Muradiye Camii, Sultan Camii gibi kentin tarihi değerlerini gezen konukların sonraki durağı Yeni Han oldu. Manisa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları’nın atölyesini de ziyaret eden konuklara, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Manisa bezinden kurslarda üretilen ürünlerden hediye eti.  Konuklar,  Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan kurslarda, tarihi Manisa bezinin bugünlere aktarılmasından dolayı Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ’e teşekkür etti. Kent merkezinde oldukça verimli geçen gezinin ardından konuklar, Kula ve Salihli ilçesindeki tarihi ve doğal zenginlikleri görmek üzere yola çıktı.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
"FETÖ uzmanı"yım diye işe gelmeyen kişi, 4 yılda 270 bin TL kazandı
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x