Salihli’nin tarihi ve kültürel mirasına hayran kaldılar

’Görülmeye Değer Kent Salihli’ projesi kapsamında İzmir’den Manisa’nın Salihli ilçesinde gelen 46 kişilik grup, ilçenin tarihi ve kültürel mirasına hayran kaldı. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu gruba, kentin tarihi ve kültürü hakkında bilgiler verildi, turistik yerler ve Çarşamba Pazarı gezdirildi.

Haberin Detayı
Gaye KÖK
gaye@manisagundemhaber.com
07 Kasım 2019 - 15:41
Manisa haber | Genel | Salihli haber

32 yaşında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 3 Yıldır çeşitli sitelerde editörlük yaptıktan sonra , 1 senedir Manisa Gündem Haber Editör ekibinde.

İzmir’deki Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği’nin partnerliğinde düzenlenen gezinin ilk etabında Sart Mahallesi’ndeki Artemis Tapınağı, araştırmacı yazar Mustafa Uçar’ın rehberliğinde gezildi. Tarihte ilk madeni paranın kullanıldığı toprakları ve Lidya Uygarlığı’nın kalıntılarını merakla inceleyen konuklar, daha sonra Roma İmparatorluğu’nun görkemli eserlerinden biri olan Gymnasium ve hemen yanı başında yer alan sinagogu ziyaret etti. Tarihi eserler ve antik yapılar karşısında hayranlıklarını gizleyemeyen grup üyeleri, rehber Mustafa Uçar’dan bilgi aldı. Gezi ekibine Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri de olan Salihlili iş adamları Murat Girgin ve Mehmet Korkmaz da katıldı. Kent Müzesi’nde stant açan Salihli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin ürünlerini yakından inceleyen İzmirli grup, kadınların el ürünlerinden bazılarını satın alarak katkı sağladı.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da çiftçilerin kullanacağı yeni ekipmanlar hizmete sunuldu
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x