2020 yılının ilk üzüm hasadı Manisa’da yapıldı

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde örtü altında çekirdeksiz Sultaniye üzümünün hasat süresini ocak ayına kadar yapan üreticiler bu sayede, 2020 yılının ilk Sultaniye üzüm hasadı da Manisa'da yapılmış oldu.

Haberin Detayı
Hasan IŞIK
hasan@manisagundemhaber.com

38 Yaşında , Manisa Gündem Haber Editörü. İzmir Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Habercilik Bölümü Mezunu. 10 yıl boyunca çeşitli siteler geliştirdikten sonra , Manisa Gündem Haber kurulduğundan bugüne editörlük yapmaktadır.

‘nın en büyük tarımsal geçim kaynaklarından olan üzüm’ün hasat zamanı kış aylarına kadar uzatıldı. Sultaniye üzüm hasat zamanının süresini uzatmak için örtü altında muhafaza edilmeye yönelik uzun süren çalışmalar yapıldı. Yapılan çalışmalar neticesinde Manisa’da artık üzüm hasatları eskisi gibi Ağustos ayında başlayıp Eylül ya da Ekimin son bulmayacak. Artık Ağustos ayında başlayan üzüm hasadı Ocak ayına kadar devam ediyor.

Sultaniye üzümünde hasat süresinin uzattılar

Manisa’nın bir çok ilçesinde geçim kaynağı olarak üretilen Sultaniye üzümler, sezonunda normal fiyatlarda satış yapılırken, bu sayede dalında tazeliğini koruduğu için üreticilerine sezonundan çok daha fazla gelir getiriyor. Sarıgöl ilçesinde de üreticiler tarafından örtü altında muhafaza edilen Sultaniye üzümleri, bu sayede 2020’nin ilk üzüm hasadı olarak Manisa’da yapılmış oldu.

Üzüm üreticisi Cafer Öncü, üzümlerini korumak için Sarıgöl İlçesinde neler yaptıklarını anlattı.

Manisa’nın Alaşehir İlçesinde bir üzüm işletmecisi olan ve eski Alaşehir Belediye Başkanı olan Ali Uçak, Sultaniye üzümünde hasat süresinin uzatılması ile ilgili görüşlerini paylaştı. Alaşehir’in 550 milyon dolarlık ihracatına büyük katkı sağlayan Uçak, Sultaniye üzümünün hasat zamanının uzatılması için herkesin iş birliği içinde çalışması gerektiğini söyledi.

 

Son güncelleme tarihi : 4 Ocak 2020 16:50

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kula’da Emniyet Müdürlüğü Korona Virüs Denetimlerini Sıklaştırdı!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x