480. Mesir Festivali’nin Provası Yapıldı!

Bu yıl 480.'si düzenlenecek olan Uluslar arası Mesir Macunu Festivalinin, Manisa'da minikler tarafından provası yapıldı.

Haberin Detayı
Kemal Çetin
kemal@manisagundemhaber.com

36 Yaşında , Manisa Gündem Haber Editörü. Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü Mezunu. 2 yıl boyunca çeşitli görsel ve yazılı basın işinde çalıştıktan sonra, 2 Senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmaktadır.


Geçtiğimiz yıl görkemli bir şekilde yapılan 479. Uluslar arası Mesir Macunu Festivaline katılamayan minik çocuklar için, bu 480.’si düzenlenecek olan Mesir Macunu Festivalinin bir provası niteliğinde minik öğrenciler tarafından Mesir saçım töreni yapıldı. Festivalin olduğu gün çocukların katılmadığı etkinlik nedeniyle yapıldığı açıklandı.

Her yıl görkemli bir şekilde Sultan Camii avlusunda yapılan etkinliklere, Manisalı ve çevre illerden gelen 10 binlerce vatandaş katılıyor. Saçım töreni sırasında yaşanan kargaşa ve izdiham nedeniyle çocuklar bu etkinlikten faydalanamıyordu. Valisi tarafından hayata geçirilen Manisa Eğitim Projeler (MANEP) 2023 Manisa’ya Değer Katanlar projesi kapsamında, Mesir Macunu saçım etkinliği yapıldı.

2020 Manisa Mesir Macunu Festivaliİlgili haber 2020 Yılı Mesir Macunu Festivali Bütçesi Kararlaştırıldı

Çocukları Mesir Festivalinde 2 bin 500 tane Mesir Macununun saçıldı

480.’si düzenlenecek olan Manisa Mesir Macunu Festivalinin öğrenciler tarafından bir provası yapıldı. Yapılan etkinlikte, aileler tarafından kıyafetler, Mesir Derneği tarafından Mesir Macunu ve Şehzadeler Belediyesi tarafından da Mehter Takımı getirtildi. Etkinlikte temsili olarak Mesir karım töreni yapıldı. Sonrasında Mesir Macunlarının hazırlanması, paketlenmesi yapıldı. Temsili olarak Hafsa Sultan ve Merkez Efendi okul bahçesinde toplanan minikleri selamladı. Hafsa Sultan’ın şifa buluduğu Mesir Macunun halka dağıtılması için, Merkez Efendi’le yapmış olduğu konuşma sahnelendi. Konuşmanın ardından Mesir saçım törenine geçildi. Büyüklerin Mesir saçımlarını aratmayan sahnelerde okul bahçesinde yaşandı. Minik çocukların mesirleri kapmak için birleri ile yarışmaları yapılan etkinliğe güzellik kattı.

Etkinliğin yapılmasına öncülük eden Okul Müdürü Murat Kemal Bayar, Manisa’da 479 yıldır yaşatılan Mesir Macunu Festival kültürünü tanıtmak ve bu etkinlikte yaşanan heyecanını çocuklara yaşatmak olduğunu belirtirken, etkinlikte yaklaşık olarak 2 bin 500 tane Mesir Macununun saçıldığını belirtti.

Etkinlikte konuşan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa’nın 479 yılık bir geçmişten gelen ve en önemli değeri olan Mesir Macununun tanıtılması ve yaşatılması adına çocukların yaptığı güzel bir etkinlik olduğunu, UNESCO’nun tarafından Somut Olmayan Dünya Kültürel Mirası listesinde de yer alan bu etkinliğin çocuklara tanıma ve tanıtma noktasında emeği geçenleri kutladığını söyledi.

Kimler Neler Demiş?

Semt Pazarında Satılan Lahana ilgi odağı oldu!