Alaşehir’de Bağ Budama Kursları Verimliliği Arttıracak

Alaşehir ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen bağ budama kurslarına yoğun ilgi.

Haberin Detayı
Gaye KÖK
gaye@manisagundemhaber.com

32 yaşında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 3 Yıldır çeşitli sitelerde editörlük yaptıktan sonra , 1 senedir Manisa Gündem Haber Editör ekibinde.

’nın Alaşehir ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Bağ budama kursu düzenlendi. Düzenlenen kursa yoğun ilgi vardı. 22 kadın, 58 erkekten oluşan kursa toplam 80 vatandaşımız katılım gösterdi. Kurs süresinde kursiyerlere 102 saatlik eğitim verildi. Bağ budama eğitiminde teorik olarak toprak seçimi, bağ budama, gübreleme, fidan seçimi gibi bilgilerde verildi.

Budama kursu bağlarımızda verimliliği arttırdı.

Bağ budama kursu katılımcılarından Fatma Kol, Bizler toplum olarak bağcı bir milletiz kursa katılmadan önce bağcılık konusunda çok az bilgisinin olduğunu, ama kurs sayesinde bağcılık konusunda kendilerini geliştirdiklerini dile getirdi.

Kurs eğitmenlerinden Ziraat Mühendisi Hafize Metin kursumuzda üzüm seçimi, budama, sulama, gübreleme, bağlarda oluşabilecek hastalıklarla mücadele konularında kursiyerlerimize hem teorik hem uygulamalı olarak eğitimler verildiğini dile getirdi.

Kurs kapsamında yapılan uygulamalı eğitimleri Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun, İlçe Tarım Orman Müdürü Bülent Güleç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, Halk Eğitim Müdürü Süleyman Ölmez, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Alaşehir İşletmesi sorumlusu Yüksek Ziraat Mühendisi Mahmut Aşık yerinde inceledi.

Kimler Neler Demiş?

Manisa Fotoğraf Derneği Üyelerinin Flaşları Bursa’da Patladı