Bakan Kurum Şehzadeler’e Kentsel Dönüşüm ve 600 Konut Müjdesi Verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde hayata geçirecekleri kentsel dönüşüm çalışmaları ve Çeşnigir Camii ve Kurşunluhan çevresinde tarihi siluete zarar veren riskli yapılar hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından ’ya bir takım ziyaretler gerçekleştirmek ve  Şehzadeler ilçesinin 5 mahallesinde hayata geçirecekleri kentsel dönüşüm çalışmaları ve Çeşnigir Camii ve Kurşunluhan çevresinde bulunan riskli yapılar hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Ayrıca Turgut Özal Mahallemizde Manisa Şehir Hastanesinin yapıldığı alanın hemen yanında bir kentsel dönüşüm alanı var. 180 tane hak sahibi vatandaşımız var. Burada da büyükşehir belediyemiz ile birlikte kentsel dönüşüm sürecini yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

Şehzadeler’in 5 mahallesinde kentsel dönüşüm başlıyor

Manisa’da başlatılacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Bakan Kurum, “Şehzadeler ilçemizde 36,5 hektarlık alanda; Gediz, Kocatepe, Bayındırlık, İshakçelebi ve Dilşikar mahallelerinin olduğu alanda yaklaşık bin 769 bağımsız bölüm var. Orada hemen bu hafta hak sahibi vatandaşlarımızla bir kentsel dönüşüm ofisi kuracağız. Belediyemizle birlikte vatandaşlarımızla görüşmelere başlayacağız. 3 etapta bu projeyi yürütmek istiyoruz.

Şehzadeler’e 600 konutluk proje

Yıl sonuna kadar 600 konutluk etabı da bu alanda başlatacağız ve en kısa zamanda bitirip, konutları hak sahiplerine teslim etmek istiyoruz. Kentsel dönüşümde amacımız hızlı, yerinde ve gönüllü bir dönüşüm süreci yürütmek. Bu çerçevede örnek projeler yapmak istiyoruz. Şehzadeler şehrimize yakışır yerel mimariyi koruyarak az katlı yatay mimarlı bu projeyi gerçekleştirmiş olacağız. Manisa merkezde millet bahçesi projemiz var. Bunun da detaylarını daha sonra paylaşacağız.

Çeşnigir Camii ve Kurşunluhan çevresinde tarihi siluete zarar veren riskli yapılar kamulaştırılacak

Çeşnigir Camii çevresinde de tarihimize değerlerimize yakışmayan binalar var. Bu binalara baktığımızda riskli durumda görünüyor. Belediyemizle bu binaların kamulaştırılması amacıyla 6 milyon lirası hibe, 6 milyon lirası kredi olmak üzere 12 milyon lira destek vereceğiz. Bu binaların kamulaştırmasını yaparak burayı bir meydan haline getireceğiz. Yine Kurşunluhan etrafında tarihi siluete zarar veren riskli yapılar var. Bu riskli yapıların kaldırılma sürecini belediyemizle birlikte yürüterek, tarihi-kültürü ön plana çıkaracak bir dönüşüm sürecini de tamamlamış olacağız” diye konuştu.

İlgili haber Yunusemre İlçesindeki Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Görüşüldü

İlgili haber Manisa'da Ulu Cami Çevresine Millet Bahçesi Yapılacak

Son güncelleme tarihi : 8 Haziran 2020 20:38

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Soma’dan Yüklenen Yardım Kömürlerini Sevkıyatları Başladı
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x