Bakan Kurum, Termik Santrallere Geçici Ruhsat Verildiğini Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kapatılan termik santrallere ilişkin Manisa’da yaptığı açıklamada, Termik Santrallere bir yıl geçici çalışma ruhsatı verildiğini ve bu ünitelerin mevzuata uygun hale getirildiğini söyledi.

Haberin Detayı
Onur Yıldırım
onur@manisagundemhaber.com
09 Haziran 2020 - 13:43
Manisa haber | Çevre Ekonomi Genel | Soma haber

36 yaşında, Manisa Gündem Haber editörü. Akdeniz Üniversitesi , Görsel Sanatlar Bölümü mezunu. 6 sene fotoğraf editörlüğü yaptıktan sonra, 8 ay boyunda Manisa Gündem Haber'de görsel ve yazılı editörlük yapmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Manisa’da Vali Ahmet Deniz’i makamında ziyaret etti.

Termik santraller çevre mevzuatına uygun hale getirildi

Ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kurum, 1 Ocak tarihinde kapatılan termik santrallerle ilgili son bilgileri paylaştı. Bakan Kurum, “1 Ocak’ta 5 santralimizi tamamen, 1 santralimizi de kısmen kapatmıştık. Bu süreçte santrallerin çevre mevzuatına uygun hale gelmeleri için onlara süre tanımıştık. Gelinen süreçte mevzuata uygun şekliyle santrallerimizi yaklaşık 142 milyon değerinde yatırım yaptılar.

Bir yıllık geçici çalışma ruhsatları verildi

Hem baca gazı arıtma sistemlerinde hem de diğer sistemlerini etkin hale getirdiler. Şu an itibariyle mevzuatımıza uygun şekilde geçici çalışma ruhsatlarını bir yıllık süreç içerisinde kendilerine veriyoruz. Bu çerçevede Soma Termik Santrali’nin 6 ünitesinden 4’üne, Kangal Termik Santrali’nin kapalı olan 2 ünitesine, Çatalağzı Termik Santrali’nin kapalı olan 2 ünitesine, Seyitömer Termik Santralimizin 4 ünitesinden 2’sine, Tunçbilek Termik Santralimizin de 3 ünitesinden 2’sine ve Afşin A Termik Santrali’nin de 4 ünitesinden 2’sine bir yıl geçici çalışma ruhsatı verilmiştir.

Aykırı bir durum tespit edilirse cezai işlem ve kapatma süreci yürütülecek

Bu üniteler mevzuata uygun hale getirilmiştir. Diğer baca ve ünitelerde çalışmalar devam etmektedir. Orada da çevre mevzuatına uygun, bizim sınır değerlerimizi sağlayacak şekilde iyileştirmeleri yapmalarını istemiştik. Bu iyileştirmeler süreç içerisinde devam etmektedir. Biz geçici çalışma ruhsatı verdiğimiz bu ve önceki termik santralleri de 7 gün 24 saat izliyoruz. Burada vatandaşımızın sağlığını, güvenliğini ilgilendiren hususları denetliyoruz. Aykırı bir durum tespit edersek geçmişte olduğu gibi cezai işlem ve kapatma süreci yürüteceğimizi buradan duyurmak istiyorum” dedi.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bakan Pakdemirli Gelibolu Yangınıyla İlgili Manisa’da Açıklamalarda Bulundu!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x