Felçli Eşine Bakmak İçin İş Yerini Kapattı

Manisa'nın Demirci ilçesinde 2015 yılında beyin kanaması geçirerek felç olan eşine bakmak için geçim kaynağı olan iş yerini kapattı. Yatağa bağımlı yaşayan eşini, bakımı sayesinde kollarını ve bacaklarını hareket ettirdi.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
19 Ocak 2020 - 18:58
Manisa haber | Asayiş Gündem | Demirci haber

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Demirci İlçesi Secaattin Mahallesi’nde yaşayan Yılmaz çiftinin, 2015 yılında hayatları bir anda karardı. Beyin kanaması geçiren 48 yaşındaki Helime Yılmaz, felç oldu. 14 ay boyunca hastanede yoğun bir tedavi gören ve daha sonrasında evde bakımını yapan, Helime Yılmaz’ın bir an bir an bile yanından ayrılmayan kocası, Mehmet Yılmaz oldu.

Mehmet Yılmaz, hastaneden taburcu olduktan sonra evde fizik tedavi görmesi gereken hayat arkadaşının, yataktan kalkıp tekrardan yürüyebilmesi için 5 yıldır örnek bir mücadele veriyor.

48 yaşındaki Helime Yılmaz geçirdiği beyin kanaması sonucunda, konuşma yetisini kaybetti ve yatağa mahkum yaşamaya başladı. Mehmet Yılmaz hem felç geçiren eşine hemde bakmak zorunda oldukları iki çocuğuna bu sürede hem annelik hem babalık yapmaya başladı. Uzun uğraşlar sonunda da, eşi kolunu ve bacağını hareket ettirmeye başladı.

Son nefesine kadar eşini ayağa kaldırmak için uğraşacak

Mehmet Yılmaz, eşiyle 28 yıl önce kaçarak evlendiğini, rahatsızlığından dolayı geçim kaynakları olan ayakkabı tamir atölyesini kapattığını, bu süreçte çok zor bir dönemden geçtiklerini, yumurta bile pişiremezken şimdi, çocuklarının annelerinin rahatsızlığından etkilenmemesi için evde, ütü yaptığını, yemek yaptığını, çamaşırları yıkadığını, evi temizlediğini, yapılması gereken bütün ev işlerini bu süreçte üstlendiğini belirtti.

Çocuklarını okula gönderdikten sonra, gün boyu eşi ile uğraştığını, fizyoterapist’in vermiş olduğu hareketleri eşine yaptırmaya çalıştığını, eşi Helime Yılmaz’ın ise artık kollarını ve bacaklarını hareket ettirmeye başladığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Ayrıca, bu güne kadar eşi Helime Yılmaz’ın kendilerine baktığını, rahatsızlığından sonra sıranın kendisine geldiğini, rahatsızlandı diye bırakıp gitmek gibi bir düşüncenin hiç aklına gelmediğini, hastalığın ve sağlığın Allah’tan olduğunu, bununda kendileri için bir imtihan olduğunu, bundan sonrada, son nefesine kadar eşini ayağa kaldırmak istediğini belirtti.

Kimler Neler Demiş?

İlçe merkezine kamyonla çocuklar için kar getirdiler