Geciken Su (MASKİ) Faturalarına Yeni Uygulama

MASKİ'nin bu gün yapılan 2020 yılı 1’inci Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında, Manisalıları ilgilendiren flaş bir su faturası kararı çıktı. Faturasını 2 ay ödemeyi unutan yada borç toplamı 100 TL üzerinde olan yandı.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
15 Ocak 2020 - 01:54
Manisa haber | Ekonomi | Büyükşehir haber

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

MASKİ’nin toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı ‘ün başkanlığında ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Gündeme damga vuran su faturaları kararı, Manisalı vatandaşların tamamını ilgilendirmekte. Son zamanlarda Manisa’da su faturalarından kesilen ücretlere artan tepkilere bir yenisi de eklenecek gibi. Çünkü bu gün alınan karar, faturasını ödemeyen Manisalıların su sayaçları, Elektronik Kartlı Sayaç (EKS) sayaçlarla değiştirileceği yönünde oldu.

İlgili haber Manisa'da su faturalarına tepkiler giderek artıyor!

MASKİ Genel Kurulu Toplantısında şok su faturası kararı çıktı

Yapılan Genel Kurul Toplantısında, alınan kararın gerekçesi olarak, Manisa’da su faturası borcunu düzenli ödeyen vatandaşların haklarını korumaya yönelik olduğu belirtildi. Karar meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

MASKİ Genel Kurul Toplantısı sonucunda çıkan karara göre; Manisa’da su faturasını iki ay üst üste ödemeyen veya ödenmeyen borçlar toplamının 100 TL’yi geçmesi durumunda, fatura borcunu ödemeyen vatandaşlara, Elektronik Kartlı Sayaç (EKS) sistemine geçmeleri yönünde bir tebligat yapılacak. Yapılan tebligata rağmen 5 iş günü içerisinde hala su faturası borcunu ödememiş ise, mekanik olan su sayaçları, Elektronik Kartlı Sayaç (EKS) ile değiştirilmesi sağlanacak. Alınan kararın gerekçesi olarak sunulan düşünce ise, düzenli olarak borcunu ödeyen vatandaşların haklarının korunduğu, mekanik su sayaçları kapatılması için giden personelden, yakıt ve zaman açısından tasarruf sağlanacağı yönünde olmuştur.

Elektronik Kartlı Sayaca geçmek istemeyen borcunu düzenli ödesin

Başkan Ergün’ün alınan karar sonrası yaptığı açıklamada, alınan kararda amaçlarının vatandaşların su fatura borçlarının düzenli bir şekilde ödemesinin yapılmasını temin etmek istediklerinin altını çizdi. Elektronik Kartlı Sayaç (EKS) sisteminde yüzde 10 suyun indirimli olduğunu, su sayacından depozito alınmadığını, suyu tasarruflu bir şekilde kullanmaya teşvik ettiğini belirtti. Ayrıca bu kararla, su faturası borcunu düzenli olarak ödemeyen vatandaşların bu sisteme teşvik edildiğini, karta yükleme yapılmadan suyun kullanılamayacağını, bu nedenle Elektronik Kartlı Sayaç (EKS) geçmek istemeyenlerin borçlarını düzenli olarak ödemek zorunda olduklarını, alınan karar neticesinde, borcunu ödeyen ile ödemeyenlerin bir olmayacağını, bu sayede kamu yararı sağlanacağını belirtti. Son olarak Başkan Ergün, karar neticesinde bu iş için zaman harcayan personel iş gücünden, zamanından, açma- kesme işlemlerinde kullanılan malzeme maliyetlerinden, kurumun bu işlemler için ayırdığı malzeme giderlerinden tasarruf sağlayarak, buradan sağlanan tasarrufun başka hizmet ve yatırımlara kaydırılacağını belirtti.

İlgili haber Manisa'daki Su Ücretlerine Karşı İmza Kampanyası Başlatıldı!

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Konya’da Karantinaya Alınan Manisalı Umreciler Döndü
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x