Görme Engelliler Hedeflerini 12’den Vurdu!

Manisa Spil Dağı Milli Park Müdürlüğüne başvuru yapan, Manisa 6 Nokta Körler Derneği ve Manisa Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği tarafından Spil Dağı’nda bir etkinlik planlandı. Yapılan etkinlikten sonra üyeler kartopu oynandı. Görme engelli üyeler kartopu savaşı sırasında sesin geldiği noktaya yaptıkları kartopu atışlarında hedeflerini 12’den vurmaları görenleri şaşkına çevirdi.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
16 Ocak 2020 - 07:34
Manisa haber | Çevre

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Planlanan etkinlikte, dernek üyeleri tarafından, kışın yiyecek bulmaları neredeyse imkansız hale gelen Yılkı atları ve yaban hayvanları için, satın alınan yemler milli park görevlileriyle birlikte doğaya bırakıldı.

Yılkı atlarını ve yabani hayvanlarını yemlediler

Milli park görevlileriyle birlikte dernek üyeleri tarafından Yılkı atları ve otla beslenen hayvanların aç kalmaması için yapılan yemleme çalışmasından sonra, Spil Dağı Milli Park Müdürü Halil Ernalçacı, bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada, doğada yaşayan yaban hayvanlı ve Yılkı atları için her yıl düzenli olarak belirlenen noktalara yem bıraktıklarını, özellikle bıraktıkları yemleri hayvanların sıklıkla ziyaret ettikleri yerler ve saklandıkları alanlara bıraktıklarını, bıraktıkları yem ve ot miktarının 4 ton olduğunu, Manisa’daki 6 Nokta Körler Derneği tarafından gelen talep nedeniyle böyle bir etkinlik planladıklarını ve bu etkinliğin 30 Aralık’ta başladını ve havanın müsaade etmesiyle birlikte, mart ayının sonuna kadar devam etmesini planladıklarını belirtti. Yapılan etkinlik kapsamında, dernekler tarafından 400 kilogram yem bıraktıklarını, bu yemlerin, 200 kilogramı ot yiyen hayvanlar için yem, 100 kilogram civarında bitki artığı ve ekmek, 100 kilogram civarında da buğday olduğunu belirtti.

Görme engelli üyeler ile Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği üyeleri kartopu savaşı yaptılar

Manisa 6 Nokta Körler Derneği Başkanı Hüseyin Pehlivan yapılan etkinlik için yaptığı açıklamada, Manisa merkezinde karla fazla uğraşamadıklarını, engelli üyelerimizle beraber burada karla uğraşmanın güzelliklerini yaşadıklarını, Spil Dağı’nda karın oluşturduğu güzellikler ile karşılaştıklarını ve kendilerine bu imkanı sağlayan yetkililere teşekkür ettiklerini, doğadaki yabani hayvanları beslemek için üzerlerine düşen görevi yerine getirmek, engelli vatandaşların hayata tutunmaları için güç vereceğinden bahsetti. Kartopu oynamanın, karı ellerine aldıklarında o güzelliği hissettiklerini, kartopu savaşı esnasında karın üzerlerine geldiğindeki heyecanı ve farlı duyguları tattıklarını, bu nedenle kartopu oynamanın eğlenceli bir şey olduğunu belirtti.

Milli Park görevlileri ile birlikte yabani hayvanları ve Yılkı atlarını yemleyen Manisa 6 Nokta Körler Derneği ve Manisa Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği üyeleri, kartopu savaşı yaptılar. Görme engelli üyeler kartopu savaşı sırasında sesin geldiği noktaya yaptıkları kartopu atışlarında hedeflerini 12’den vurmaları görenleri şaşkına çevirdi. Kent merkezinde yağmayan karın Spil Dağına yağmasını fırsat bilen üyeler, gönüllerince eğlenip kartopu savaşı yaptılar.

Kimler Neler Demiş?

Yunusemre Belediyesi Pazar Tezgahları İçin İhaleye Çıkıyor!