İstiklal Harbi Kahramanın Emanetleri 1 Asır Sonra Sergilenecek

Manisa’nın Demirci ilçesinde İstiklal Harbi yıllarında Türk Ordusunun savaşı kazanmasında ve düşmanların köylere saldırmasına engel olmak için verdiği mücadeleyle düşmana karşı koyan Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı’nın 1 asır önce kullandığı, silahları ve fotoğrafları yeni Hükümet Konağında kurulacak Kahramanlık Köşesinde sergilenecek.

Haberin Detayı
Kemal Çetin
kemal@manisagundemhaber.com
22 Şubat 2020 - 00:00
Manisa haber | Çevre Genel | Demirci haber

36 Yaşında , Manisa Gündem Haber Editörü. Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü Mezunu. 2 yıl boyunca çeşitli görsel ve yazılı basın işinde çalıştıktan sonra, 2 Senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmaktadır.

Demirci’de 25 Aralık 1920 yılında başladığı Kaymakamlık görevi boyunca hem idari görevini sürdüren İbrahim Ethem Akıncı, bölgenin düşmandan kurtulması içinde kurduğu Demirci Akıncıları müfrezesi ile İstiklal Harbinde bölgenin sembolleşen bir ismi haline geldi.

1 asır önce düşmana karşı kullandığı tüfekler, mermiler ve fotoğraflardan oluşan emanetler sergilenecek

Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı’nın 1 asır önce düşmana karşı kullandığı tüfekler, mermiler ve fotoğraflardan oluşan emanetleri Belediye Başkanı Selami Selçuk tarafından oğlu Av. Burhan Cahit Akıncı’dan İstanbul’daki evinde teslim alındı. Demirci Kaymakamlığı tarafından yeni hükumet konağı girişine kurulacak Demirci Akıncıları Kahramanlık Köşesinde Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı’nın 1 asırlık emanetleri öğrencilerin halkın görmesi amacıyla sergilenecek.

Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı’nın emanetleri, Demirci Kaymakamlığınca  yeni hükumet konağında sergilenecek

El halı dokumacılığı ile ünlenen Demirci, Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı’nın ilçede görev yaptığı esnada özel olarak dokuduğu Demirci halısı da, kurulacak olan kahramanlık köşesinde ilçe halkının beğenisine sunulacak.

Yapılan çalışmanın Demirci’nin tarihi açısında çok önemli olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Selami Selçuk yaptığı, “Demirci’nin efsane kaymakamı, düşmana verdiği mücadele ile gönüllere taht kuran Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı’nın 1 asır önce kullandığı silahlar ve emanetleri yıllar sonra görev yaptığı ilçede halkın ve öğrencilerin görmesi amacıyla sergilenecek olması mutluluk verici.” dedi.

İbrahim Ethem Akıncı kimdir?

İbrahim Ethem Akıncı, 1889 yılında Bulgaristan’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise tahsilini Bulgaristan’da tamamlamıştır. Selanik Öğretmen Okulu’nda tarih ve yazı öğretmenliği yapmıştır. 1912 yılında Selanik Hukuk Fakültesini bitirmiştir. 31 Mart İsyanında, gönüllü asker olarak Hareket Ordusu’na katılmıştır.

Balkan Savaşları’ndan sonra ailesi ile Anadolu’ya göç edip ve Balıkesir’in Kocapınar köyüne yerleşmiştir. Balıkesir’de bucak müdürlüğü, öğretmenlik ve 1918-1920 yılları arasında serbest avukatlık yapmıştır. 20 Kasım 1920 tarihinde Demirci Kaymakamlığına atanmıştır.

13 Mart 1921 tarihinde Gördes Kaymakam vekilliğine atanmıştır. Parti Pehlivan ile Halil Efe ve adamlarının disiplin altına alınmalarını sağlamıştır. Kızıllar köyünün yakılması üzerine İbrahim Ethem bu birliklerin başına geçerek düşman güçlerini izlemeye başlamıştır. Bu birliklere Akıncılar ismi verilmiş ve Demirci-Gördes-Sındırgı çevresinde savaş bitene kadar düşman kovalamış, köyleri korumuş, Türk ordusuna yardımcı olmuşlardır.

1 Ekim 1922 tarihinde terhis olmuşlar ve asıl görevi olan Demirci Kaymakamlığına dönmüştür. Ayvalık, yeniden Demirci, Kula Kaymakamlıklarından sonra, 1928-1931 yılları arasında Ağrı, 1931 yılında Samsun, 1931-1933 yılları arasında Balıkesir, 1933-1939 yılları arasında Malatya, 1939-1949 yılları arasında Muğla Valilikleri yapmıştır. 1949 yılında emekli olmuştur.

İbrahim Ethem Akıncı, 11 Mayıs 1950 tarihinde vefat etti. Mezarı Sındırgı’dadır. Kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası sahibidir. Akıncılar döneminin günlükleri Genelkurmay ve Türk Tarih Kurumunca “Demirci Akıncıları” adıyla yayımlanmıştır.

Kimler Neler Demiş?

Manisa FK’da 3 Futbolcu Kadro Dışı