Karantina Uygulanan Mahalle İçin Yeni Kararlar Alındı!

Manisa’nın Kula ilçesinde geçtiğimiz günlerde cenaze namazından sonra eşini kaybeden yaşlı adamın testinin pozitif çıkmasının ardından yapılan filyasyon çalışmalarında temaslı olduğu tespit edilen kişilerin karantinaya alındığı Narıncalı Pıtrak Mahallesinde yapılan filyasyon çalışmaları sonrasında toplanan İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı.

Haberin Detayı
Kemal Çetin
kemal@manisagundemhaber.com
04 Temmuz 2020 - 16:59
Manisa haber | Asayiş Genel Sağlık | Kula haber

36 Yaşında , Manisa Gündem Haber Editörü. Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü Mezunu. 2 yıl boyunca çeşitli görsel ve yazılı basın işinde çalıştıktan sonra, 2 Senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmaktadır.

’nın Kula ilçesine bağlı Narıncalı Pıtrak Mahallesinde kalp krizi sonrası ölen kadının cenazesi toprağa verildikten sonra eşine yapılan virüs (Covid-19) testi pozitif çıktı.

Kula İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Narıncalı Pıtrak Mahallesi ile ilgili yeni kararlar aldı

Salgının yayılımını önlemek amacıyla başlatılan filyasyon çalışmaları tamamlanarak, pozitif vaka ile temaslı olan kişiler tespit edilip, 14 günlük ev karantinası uygulaması başlatıldı. Bu gelişmelerin ardından filyasyon çalışmalarını ve ilçedeki salgın sürecini değerlendirmek için Kaymakam Kemal Duru başkanlığında toplanan İlçe Umumi Hıfsızsıhha Kurulu, Narıncalı Pıtrak Mahallesi ile ilgili yeni kararlar aldı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen korana virüs salgınından vatandaşları korumak üzere salgın sürecinin başından beri önemli kararlar alan Kula İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, pozitif vaka görülmesinin ardından geniş çaplı yaptıkları çalışmalarda salgının yayılmasını önlemek için yine önemli kararlar aldı.

Tarımla uğraşan kişilerin 1 gün önceden muhtara bildirecek

Bu süreçte izlenilecek en uygun yol ve yöntemleri değerlendiren kurul, Narıncalı Pıtrak Mahallesinde karantinaya alınan ve tarımla uğraşan kişilerin 1 gün önceden Narıncalı Pıtrak Mahallesi muhtarını telefonla arayarak tarlaya çalışmaya gideceğini bildirmeleri, muhtarın da tarlaya çalışmaya gidecek olanların listesini İlçe Jandarma Komutanlığına bildirmesi ve İlçe Jandarma Komutanlığından izin alınarak dışarı çıkmalarına karar verdi.

Jandarma bildirilen isimleri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden kontrol edecek

Alınan bir diğer kararda ise, İlçe Jandarma Komutanlığının izin talebinde bulunan kişilerin isimlerini İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bildirip, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tarlası olup olmadığının kontrolü yapıldıktan sonra tarlası olanlara İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından izin verilmesine ve İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından tarlaya çalışmaya gidenlerin kontrol edilmesine karar verildi.

Giriş çıkışlar jandarma kontrolünde yapılacak

Narıncalı Pıtrak Mahallesinde karantinaya alınan vatandaşların mağdur olmamaları açısından manav ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Kula Belediye Başkanlığı tarafından pazar günü Narıncalı Pıtrak Mahallesine manav gönderilerek vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanmasına karar verildi. Alınan son kararda ise, ilçenin semt pazarı olan pazartesi günü herhangi bir aksaklık yaşanmaması ve yoğunluk oluşmaması adına, Narıncalı Pıtrak Mahallesinin giriş ve çıkışları, İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılmasına karar verildi.

Öte yandan, belirtilen tedbirlere ve kurallara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılmasına karar verildi.

İlgili haber Manisa'da Eşinin Cenazesinde Fenalaşan Adamın Korona Virüse Yakalandığı Anlaşıldı!

İlgili haber Manisa'da Cenaze Katılan 139 Kişi Karantinaya Alındı!

İlgili haber Pandemi Sürecinde Hiç Vaka Görülmedi! Son 2 Günde 2 Vaka Görüldü...

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Hava Sıcaklığından Bunalan Köpek Sulama Kanalında Serinledi!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x