Manisa CBÜ’de Covid-19 PCR Testi Yapılmaya Başlanacak

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç’ın girişimleri sonrası Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Covid-19 moleküler tanı testlerini yapmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirildi. Alınan yetkiyle Manisa’daki vatandaşlardan alınan örnekler artık daha hızlı bir şekilde sonuca bağlanmış olacak.

Haberin Detayı
Gaye KÖK
gaye@manisagundemhaber.com
03 Nisan 2020 - 16:46
Manisa haber | Gündem Sağlık

32 yaşında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 3 Yıldır çeşitli sitelerde editörlük yaptıktan sonra , 1 senedir Manisa Gündem Haber Editör ekibinde.

Manisa, Ege Bölgesi’nde Covid-19 testi yapan 4. şehir oldu

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç tarafından yapılan girişimler sonucu Covid-19 moleküler tanı testlerini yapmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirildi. Hastanenin yetkilendirilmesi ile Manisa, Ege Bölgesi’nde Covid-19 testi yapan 4. şehir oldu.

Manisa CBÜ’de Covid-19 tanı testlerini çalışmak üzere 17 personel görevlendirildi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı Biyogüvenlik Düzey 3 fizik tasarımına ve donanımına sahip bir laboratuvar olarak dikkat çekiyor. Çalışan güvenliği için birime yeterli miktarda kişisel koruyucu ekipman ve dezenfektan sağlanırken, Covid-19 tanı testlerini çalışmak üzere 12 laboratuvar teknisyeni ve 5 Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanlık Öğrencisi görevlendirildi.

Çalışanlara kişisel koruyucu ekipman kullanımı ve iyi laboratuvar uygulamaları konusunda öğretim üyeleri tarafından eğitim verilirken, Covid-19 tanı testleri aralıksız olarak 7 gün 24 saat çalışılacak ve sonuçlar hızla bildirilecek. Günlük test kapasitesi şu an itibariyle 300 olan laboratuvarda kapasitenin günlük 900’e kadar artabileceği bildirildi.

Manisa ve çevre illerde yayılmasına engel olunması amaçlanıyor

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesinde, Covid-19 salgınının başlaması ile Manisa halkına en iyi hizmeti vermek için üst düzey tedbirler alınırken, gerekli bilgilendirmeler de vatandaşlara yapıldı. Tıp Fakültesinde Covid-19 PCR tanı testlerinin yapılması ile Hafsa Sultan Hastanesi ve hizmet verdiği Manisa’daki sağlık kuruluşları artık, tanı konusunda daha hızlı hareket edebilecek. Hastanede daha çok test yapılarak, erken tanı, erken izolasyon, erken tedavi ile virüsün Manisa ve çevre illerde yayılmasına engel olunması amaçlanıyor.

İlgili haber Manisa'nın Kırmızı Altınının Hasat Zamanı Yaklaştı!

İlgili haber Manisa Valiliğinden 1000TL'lik Yardıma İlişkin Açıklama

İlgili haber Turgutlu'da Tenekede Ateş Yakma Kavgası Kanlı Bitti!

İlgili haber Sağlık Bakanı Koca Korana Virüsten Ölen ve Vaka Sayısını Açıkladı

Son güncelleme tarihi : 3 Nisan 2020 16:47

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Bir Kişi Evininin Tavanın Kendini Asarak İntihar Etti!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x