Manisa İlçeler Arası ve Komşu İller Arası Toplu Taşıma Saatleri Yayınlandı

15 ilde şehirlerarası seyahat yasağı 1 Haziran Pazartesi günü son bulacak olması nedeniyle harekete geçen Manisa Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Daire Başkanlığı Terminaller Şube Müdürlüğü’ne bağlı merkez ve 12 ilçedeki şehirlerarası otobüs terminallerinden seyahat edecek vatandaşların güvenliği için gerekli tüm tedbirleri aldı. Bu kapsamda tüm terminallerde dezenfeksiyon uygulamaları gerçekleştirilirken, vücut sıcaklığı ölçümü ve maske takma zorunluluğu hususunda da gerekli önlemler alındı.

Haberin Detayı
Hasan IŞIK
hasan@manisagundemhaber.com

38 Yaşında , Manisa Gündem Haber Editörü. İzmir Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Habercilik Bölümü Mezunu. 10 yıl boyunca çeşitli siteler geliştirdikten sonra , Manisa Gündem Haber kurulduğundan bugüne editörlük yapmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen korona virüs önlemleri kapsamında Manisa’nın da içerisinde yer aldığı 15 ilde uygulanan şehirler arası seyahat yasağı 1 Haziran 2020 Pazartesi günü son bulacağından Büyükşehir Belediye Başkanlığınca işletilen merkez ve ilçelerdeki şehirlerarası otobüs terminallerinde vatandaşların güvenli şekilde seyahat etmesinin sağlanması amacıyla tüm tedbirler alındı.

İlçelerden komşu illere yapılan ve Manisa ilçeler arasında yapılan toplu taşıma otobüslerindeki çalışma saatleri düzenlendi

Bu kapsamda otobüs terminallerinin bina içi ortak kullanım alanları, firma acente büroları, terminal içerisinde yer alan işletmeler ve tuvaletlerde dezenfeksiyon uygulamaları gerçekleştirildi. Ayrıca terminal binalarında girişlerde vatandaşların vücut sıcaklığı ölçümlerinin yapılması için de gerekli hazırlıklar yapılırken, vatandaşların maske takma zorunluluğu hususunda da gerekli önlemler alındı.

Bunun yanında, şehirler arası seyahat yasağının kaldırılmasıyla birlikte ilçelerden komşu illere yapılan taşımalar ile Manisa ilçeler arasında yapılan toplu taşıma otobüslerindeki çalışma saatleri yeniden düzenlenerek güncellendi.

Bilinmesi Gereken Hususlar Sıralandı

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, şehirlerarası seyahat kısıtlamasının kaldırılmasının ardından otobüs firmaları, terminallerdeki işletmeciler ve seyahat edecek vatandaşların bilmeleri gereken hususlar da sıralandı.

•        Şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığı yapacak olan otobüsler tescil belgelerindeki koltuk kapasitesinin yüzde 50’si kadar yolcu taşıyabileceklerdir.

•        Şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığı yapacak olan otobüslerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Konuyla iliği dezenfekte uygulamaları ve formları denetlenecektir.

•        Şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığı yapacak olan otobüslerde seyahat edecek vatandaşlarımız sosyal mesafe kurallarına uygun olarak otobüs yolcu koltuklarına oturacaktır.  Otobüslerde araç sürücü, araç muavini ve seyahat eden tüm yolcuların maske takmaları zorunlu olacaktır.

•        Şehirlerarası Otobüs Terminallerimizde faaliyet gösteren Lokanta, Restoran, Kıraathane, Kuaför, Berber, Büfe, Tuvaletler… vb işletmelerde Koronavirüs (Covid-19) hastalığı virüsünün yayılımı ve bulaşımını engellemek için gerekli hijyen kurallarına uyulup, işletmenin faaliyetine göre tek kullanımlık malzemeler kullanılması zorunludur. Ayrıca bu işletmelerde sosyal mesafe ve maske takma zorunluluğu kurallarına uyulacaktır.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Çikolata Üreticisi Firma Manisa’daki Fabrikasının Kapasitesini 2 Kat Artırdı!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x