Manisa Valiliği Şehre Kimlerin Giriş Çıkış Yapacağını Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Büyükşehirde uygulanacak olan yasaklarla ilgili yaptığı açıklamadan sonra, Manisa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından şehre kimlerin giriş çıkış yapacağını ve yani getirilen yasaklarla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Corana virüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmaktadır.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından virüs salgınına karşı alınan tedbirler

Gelinen noktada Korona virüs salgınının yayılım hızı göz önüne alındığında; ülke geneli için bugüne kadar alınan tedbirlere ilave olarak yeni tedbirlerin alınması ve ilimiz için ek tedbirlerin planlanması/uygulanması gerektiği değerlendirildiğinden Umumi Hıfzısıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında aşağıdaki ek tedbirlerin alınması gerekmiştir;

Manisa’ya giriş çıkışlar yasaklandı

l- İlimiz sınırlarından kara ve hava yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durdurulacaktır.

  1. İlimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca ilimizde kalmaları esastır.

  2. Aşağıda belirtilen durumlarda İlimize giriş/çıkışlara izin verilecektir.

Manisa’ya giriş çıkış yapacak kişiler ve araçlar

Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Belirtilen amaçlarla İlimize giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar İlimizden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde İlimize giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar.

Ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar

Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların ilimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları İlimizde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır

Enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminde görevli olanlar ve araçlar

Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile ilimize giriş/çıkış yapabileceklerdir.

İş yerlerinin farklı illerde bulunanlar

Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da iş yeri sahiplerinin ikamet ve iş yerlerinin farklı illerde bulunması durumunda ilimiz giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.

Sağlık ve güvenlik güçleri personelleri

Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir.

20 yaş ve altı vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildi

İlimizde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 tarihi saat 24:00’den itibaren geçici olarak yasaklanmıştır.

Maske takma zorunluluğu getirildi

İlimizde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan iş yerlerine vatandaşlarımız ve çalışanlar maske ile gireceklerdir. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar için de geçerli olacaktır.

Getirilen yasaklara uymayanlara ceza

İlimizde meydanlarda sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek, yan yana yürüyen vatandaşlarımız da yine sosyal mesafeyi gözeterek yürüyeceklerdir.

Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında ilgili yasa hükümlerine göre cezai işlem uygulanacağı duyurulur.

İlgili haber Büyükşehirlerde Araç Giriş Çıkışları Yasaklandı!

İlgili haber Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kritik Korona Virüs Tedbirleri Açıklaması!

İlgili haber Bakan Koca'dan Çarpıcı Korona Virüs Açıklamaları!

İlgili haber Bakan Koca Korona Virüsten Ölen ve Yeni Vaka Sayılarını Açıkladı

Son güncelleme tarihi : 4 Nisan 2020 13:49

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Kamyon ile Çarpışan Otomobil Takla Attı: 3 Yaralı!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x