Manisa Valiliğinden Flaş 7 Gün Denetim Kararı!

Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla, Manisa il genelinde 7 gün boyunca sıkı korona virüs denetimleri gerçekleştirilecek. Yapılan bu denetimler ilçelerde ve kent merkezinde Umuma açık yerler, Şehir içi ve şehirler arası toplu taşımacılığı, Organize sanayi bölgeleri ve toplu işçi çalıştıran fabrikalar, izolasyona tabi tutulan kişiler, AVM’ler, cami ve mescitler, halı sahalar/spor tesisleri, (cadde, sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, pazaryerleri, sahiller vb., Berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve düğün ve/veya nikâh salonları denetlenecek.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
18 Ekim 2020 - 23:39
Manisa haber | Asayiş Gündem Politika

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Korana virüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve virüs Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmaktadır.

7 gün boyunca il geneli korona virüs denetimi yapılacak yerler

Tüm ilçelerimizde en geç 48 saat içerisinde Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının toplanması sağlanacak ve salgınla mücadele amacıyla alınan tedbirlerin uygulanmasına dair TAKİP, DENETİM, UYARI ekseninde mevcut durum analiz edilerek, alınan tedbirler ile yürütülen denetim faaliyetleri değerlendirilecektir.
Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantılarında, salgınla mücadelede kurumsal kapasitenin yükseltilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşların (bilhassa yerel yönetimlerin) takip, denetim ve uyarı sistemine daha fazla katkı sunmalarına yönelik kararlar alınacaktır.

7 Gün 7 Konu 7 Denetim:

19 Ekim Pazartesi gününden itibaren önümüzdeki 7 gün boyunca aşağıda belirtilen 7 ayrı konuda İl Merkezi ve ilçelerimizde genel denetimlerin yapılmasına yönelik gerekli planlama ve uygulamanın eşgüdüm içerisinde en üst seviyede icra edilmesi gerekmektedir.
Denetimin etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede olacak şekilde planlanacak ve uygulanacak denetim faaliyetlerinde, denetim ekipleri her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecektir.

Anons ve Duyuruların Etkinliği:

Gerek belediyelerin, kolluk araçlarının sesli duyuru sistemleri ile camilerden yapılan anonslar, gerekse diğer iletişim vasıtalarıyla (televizyon, radyo, gazete, sosyal medya gibi) yapılan paylaşımlar sonucunda vatandaşlarımızın özellikle maske kullanma konusundaki telkin veya çağrılara önemli ölçüde riayet ettikleri değerlendirilmektedir. Maske kullanımı konusundaki hassasiyetin aynı şekilde korunmasının yanı sıra fiziki mesafe kuralı konusunda da duyarlılığın arttırılması gerekmektedir.

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kapalı alanlarda yoğunlaşmaların artacağı öngörüldüğünde fiziki mesafe kuralının hayatın her alanında ve tüm mekânlarda uyulması gereken bir kural olduğu, kapalı alanlarda kalabalık şekilde toplanılmasının halk sağlığı açısından risk oluşturduğu ve kapalı yerlerin sık sık havalandırılması gerektiği hususlarının her türlü duyuru vasıtasıyla vatandaşlarımıza hatırlatılması büyük önem taşımaktadır.
Bu amaçla aşağıdaki duyuru metninin yukarıda belirtilen vasıtalarla anons edilmesi sağlanacaktır.

“Kıymetli vatandaşlarımız;
Salgınla mücadelede maske, temizlik ve mesafe kurallarına uyma konusunda çok dikkatli olmalıyız.

Saygıdeğer hemşerilerimiz,
Sonbahara girdik, kış yaklaşıyor. Özellikle tüm kapalı yerlerde ve yoğunluğun arttığı alanlarda fiziki mesafe kuralı noktasında daha dikkatli olmalıyız. Salgında
hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz. İnşallah birlikte başaracağız.”

Temaslı Bildirimi:

Salgınla mücadelenin temel unsurlarından birisi olan “filyasyon” çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tanı konulmuş vatandaşlarımızın yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşımaktadır.

Covid­19 tanısı konulan kişilerin temaslısı oldukları kişilerle ilgili bilgileri eksik/gerçeğe aykırı şekilde vermeleri durumunda İçişleri Bakanlığının 24.09.2020 tarihli Genelgesi ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 2020/118 sayılı kararı ile gerekli idari ve adli işlemlerin yapılacağı bildirilmiştir.

Son dönemlerde temaslı bildirim oranlarında düşüş olduğu, birinci derece yakınlar dışında temaslı bildiriminde isteksizlik yaşandığı görülmektedir.

Salgının yayılımının önlenmesi açısından Covid­19 tanısı konulan kişilerin gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanlarının tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 206 ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması sağlanacaktır.

Şehir İçi Toplu Ulaşım­ HES Entegrasyonu:

29.09.2020 tarihli İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile her türlü şehir içi toplu ulaşım aracıyla (otobüs, metro, metrobüs vb.) yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında gerekli entegrasyonların sağlanması konusunda 2020/120 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı alınmıştır.

Şehir içi toplu ulaşım sistemleri ile HES entegrasyonunun sağlanmasına ilişkin temel usul ve esaslara dair hükümler Ek­1’de gönderilen çerçevede yürütülecek ve gerekli entegrasyonlar bir an evvel sağlanacaktır. Bu konuya ilişkin iş ve işlemlerin genel yürütümü, Bakanlığımız denetim elemanlarınca gerçekleştirilecek olan teftiş veya soruşturmalarda da özellikle takip edilecektir.

Yaya yolları işgallerinin giderilmesi:

2020/107 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile; Yayaların yol ve kaldırımlarda sosyal mesafeyi koruyacak şekilde yürümelerine engel olmaları ve bunun virüsün yayılımının çoğalması nedenlerinden olmasından dolayı; her türlü ticari işyeri ile konutların önünde bulunan yaya kaldırımlarına mal ve malzeme konulmasının yasaklanmasına, bu alanlardaki her türlü işgalinin engellenmesine, uygulamanın büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeleri ile kolluk güçleri tarafından koordineli bir şekilde birlikte yapılmasına karar verilmişti.

Yaya kaldırımları işgalleri dahil olmak üzere, her türlü işgallerin giderilmesinde bütün belediyeler ve kolluk işbirliği yapacaklardır.
Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulacaktır.

Manisa Valiliğinden Flaş 7 Gün Denetim Kararı!
Manisa Valiliğinden Flaş 7 Gün Denetim Kararı!

0 0 vote
Haberi Puanla
1 Yorum
Önce eskiler
Önce yeniler En popüler yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Sayın vali alaybey camisini önündeki havuzun yanına cumartesi günü özellikle ördek civciv satışından sebzeye kadar insanlar kimisi maskeli kimisi maskesiz yanyana çok çirkin bir ortam bulinmaktadir zabıta memuruna söyleyince ne yapalım heryer aynı diyor
Şimdi denetimli yapılıyor zabıta burnumuzun dibinde bütün hafta burda pazar yeri gibi tezgah kuruluyor kimsenin umrunda değil gelin görün rezilliği yani hıfzi sihayami şikayet etmeli lütfen buna bir çözüm bulunsun.asla zabıta bir şey yapmıyor birde belediye sürekli havuzun etrafını düzenler çiçek diker kimin parasını harcıyorlar ondan sonra tehlikeli bölge lütfen ilgilenilsin.

CHP Manisa Milletvekili Özel’den Manisa TSO’na Ziyaret
1
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x