Manisa ve İlçelerinde Bağ Budama Dönemi Başladı

Manisa'nın İlçelerinde Ocak ayında yapılan son üzüm hasadından sonra, üzüm bağlarında budama hareketliliği başladı. Sarıgöllü üreticiler ise 117 bin dekarlık üzüm bağlarında budanma işlemlerine başladı.

Haberin Detayı
Kemal Çetin
kemal@manisagundemhaber.com
13 Ocak 2020 - 13:41
Manisa haber | Ekonomi | Sarıgöl haber

36 Yaşında , Manisa Gündem Haber Editörü. Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü Mezunu. 2 yıl boyunca çeşitli görsel ve yazılı basın işinde çalıştıktan sonra, 2 Senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmaktadır.

‘nın tescillenmiş Sultaniye Üzümlerinin hasat işlemleri, son hasadın yapılmasıyla birlikte bitti. Üzüm üreticilerinin yen hasat zamanı için hazırlıklara ara vermeden başladı. Manisa’nın ilçelerinde hasat zamanındaki çalışmaların yerine şimdi de, bağlarda bulunan üzümlerin budama faaliyeti başladı.

Geçtiğimiz günlerde Sarıgöl İlçesinde dalındaki son hasat işlemleri yapılan Sultaniye Üzümlerinin, budama çalışmaları başladı. Sarıgöl’de 117 bin dekarlık bir alanda üzüm yetiştiren üreticiler, ara vermeden budama ekiplerini kurarak yeni dönem için hazırlıklarına başladı. Mart ayı sonuna kadar devam edeceği tahmin edilen budama işlemleri, tüm Manisa ve ilçelerinde devam ediyor.

Budama işinde çalışanlara 125 TL ücret ödeniyor

Budama işlemleri ile ilgili olarak bir açıklama yapan Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, budama işlemlerini yapan kişilerin işlerine özen göstermesi gerektiğini, işin ehli kişiler tarafından yapılmasının şart olduğunu, yoksa üzüm bağlarına bilinçsiz bir şekilde zarar verebileceklerinin dikkatini çekti. Başkan Ülgen, daha verimli ve kalite üzüm elde etmek için, budama yaparken üreticiler,  6 çubuk ve 14 göz ayırarak budama işlemlerinin yapmaları gerektiğini belirtti.

Manisa genelinde üreticiler budama işlemlerini kendilerinin yaptığını, budama işinde işçi çalıştıran üreticiler ise, dayıbaşı denilen ücret dahil budama işinde çalışan işçilere günlük yevmiye olarak 125 TL ücret ödendiğini belirtildi.

Kimler Neler Demiş?

Manisa’da Temizlik Görevlileri Çöpte 90 Bin Liralık Çek Buldu!