Manisa’da Barajlar Sayesinde Turşuluk Salatalık Eken Üreticiler Hasat Yapıyor…

Manisa'nın Demirci ilçesinde, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün yaptığı iki barajın faaliyete geçmesiyle suya kavuşan topraklarda ilk hasat yapıldı.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
15 Ağustos 2020 - 13:11
Manisa haber | Ekonomi Tarım-Çiftçi | Demirci haber

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

‘nın Demirci İlçesi Ayvaalan ve Kılavuzlar Sulama barajlarının tamamlanmasıyla arazisini sulama imkanı bulan 150’ye yakın çiftçi, turşuluk salatalık üretimine başladı. Bu yıl ilk kez hasat heyecanı yaşayan üreticiler, 500 ton civarında rekolte bekliyor.

Bu yıl ilk kez üreticiler turşuluk salatalık hasat heyecanı yaşıyor

Geçen ay başlanan ve eylül sonuna kadar süren turşuluk salatalık hasadında sabahın erken saatlerinde tarlaya giren üreticiler, topladıkları salatalıkları çevre ilçelerde faaliyet gösteren turşu fabrikalarına satıyor. Salatalıklar kalibresine göre kilogramı 70 kuruş ile 3,75 lira arasında değişen fiyatlardan alıcı buluyor.

Demirci Ziraat Odası ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, bölgenin sulu tarıma açılmasıyla daha çok üreticinin salatalık üretimi yapması için akıllı tarım eğitim programları düzenliyor.

“Gelecek yıl rekolte hedefi bin ton”

Demirci İlçe Tarım ve Orman Müdürü İslam Köse, ilçede iki mahalledeki üreticilerin sulu tarımın başlamasıyla 200 dekar arazide salatalık üretimine yöneldiğini belirterek, üretici sayısının her geçen yıl yükseldiğini, bu yıl da 500 tonun üzerinde rekolte beklediklerini anlattı.

Köse, ilçedeki üreticilerin barajlardan sağlanan sulama sayesinde gelirlerinin arttığına işaret ederek, “Tarımsal üretimde su, ‘bereket’ demektir. Sulu tarıma başlayan üreticilerimizin ürünleri bereketlendi, değerlendi, verim arttı, gelirleri katlandı. İnşallah gelecek yıl salatalıkta rekolte hedefimiz bin ton.” dedi.

“6 dönüm arazide 20 bin lira kazandım”

Salatalık üreticilerinden Ferit Türkyılmaz, 30 yıldır çiftçilik yaptığını, ilk kez ektiği arazisinde verimli bir hasat dönemi geçirdiklerini belirterek, “Devletimiz mahallemize baraj yaptı. Bu yıl ilk kez ektim ve hasat yaptım. 6 dönüm araziden 20 bin lira kazanç elde ettim. Hedefim salatalık üretimini 15 dönüme çıkararak kazancımı daha da artırmak.” diye konuştu.

Üretici Erdoğan Dinçer de bu yıl ilk kez denemesini yaptığı salatalık üretiminde verimden ve fiyatlardan memnun olduğunu dile getirerek, “Şu anda hasadına başladık. Ürün gayet iyi, barajdan arazimize su geliyor, bu sayede üretimimizi yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Manisa’da Barajlar Sayesinde Turşuluk Salatalık Eken Üreticiler Hasat Yapıyor… Manisa’da Barajlar Sayesinde Turşuluk Salatalık Eken Üreticiler Hasat Yapıyor… Manisa’da Barajlar Sayesinde Turşuluk Salatalık Eken Üreticiler Hasat Yapıyor… Manisa’da Barajlar Sayesinde Turşuluk Salatalık Eken Üreticiler Hasat Yapıyor… Manisa’da Barajlar Sayesinde Turşuluk Salatalık Eken Üreticiler Hasat Yapıyor… Manisa’da Barajlar Sayesinde Turşuluk Salatalık Eken Üreticiler Hasat Yapıyor… Manisa’da Barajlar Sayesinde Turşuluk Salatalık Eken Üreticiler Hasat Yapıyor… Manisa’da Barajlar Sayesinde Turşuluk Salatalık Eken Üreticiler Hasat Yapıyor… Manisa’da Barajlar Sayesinde Turşuluk Salatalık Eken Üreticiler Hasat Yapıyor…

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İçişleri Bakanlığından Yeni Korona Genelgesi! Mahalle Denetim Ekipleri Oluşturuluyor…
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x