Manisa’da Cenaze Katılan 139 Kişi Karantinaya Alındı!

Manisa’nın Kula ilçesine bağlı Narıncalı Pıtrak Mahallesinde kalp krizi sonrası ölen kadının cenazesi toprağa verildiği sırada fenalaşarak hastaneye kaldırılan eşinin korona virüs testinin pozitif çıkmasının ardından başlatılan filyasyon çalışmaları, bugün itibari ile sona erdi. Çalışmalar sonucunda pozitif vaka ile temaslı olduğu tespit edilen 139 kişi, 14 günlük süre ile evlerinde karantinaya alındı.

Haberin Detayı
Onur Yıldırım
onur@manisagundemhaber.com
02 Temmuz 2020 - 17:59
Manisa haber | Genel Gündem Sağlık | Kula haber

36 yaşında, Manisa Gündem Haber editörü. Akdeniz Üniversitesi , Görsel Sanatlar Bölümü mezunu. 6 sene fotoğraf editörlüğü yaptıktan sonra, 8 ay boyunda Manisa Gündem Haber'de görsel ve yazılı editörlük yapmaktadır.

Kula’ya bağlı Narıncalı Pıtrak Mahallesi’nde 30 Haziran Salı günü sabah saatlerinde kalp rahatsızlığından dolayı yaşamını yitiren yaşlı bir kadın için cenaze namazı düzenlendi.

Eşini kaybeden yaşlı adamının virüs testi pozitif çıkmıştı

İkindi vaktinde düzenlenen cenaze namazının ardından, cenaze öncesinde rahatsızlanan ve Salihli Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınarak test örneği alınan eşini kaybeden yaşlı adamın testi pozitif çıktı. Bu gelişmenin ardından İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından geniş çaplı filyasyon çalışması başlatıldı.

İlgili haber Manisa'da Eşinin Cenazesinde Fenalaşan Adamın Korona Virüse Yakalandığı Anlaşıldı!

Mahallede yapılan Filyasyon çalışmaları sonunda 139 kişi karantinaya alındı

Filyasyon çalışmaları kapsamında, ilk etapta pozitif vakanın birinci derece akrabalarından oluşan 19 kişi karantinaya alınmıştı. Sona eren çalışmalarda, 353 haneli Narıncalıpıtrak Mahallesi’nde toplamda 918 kişiye filyasyon çalışması yapıldı. Bu çalışmada pozitif vaka ile temaslı olduğu tespit edilen toplam 120 kişi, 14 günlük süre ile evlerinde karantinaya alındı. Narıncalı Pıtrak Mahallesi’nde toplam karantina sayısı 139 olmuş oldu.

İlgili haber Filyasyon Çalışması Mahallenin Karantinaya Alınıp Alınmayacağını Belirlenecek!

İzmir’den cenazeye katılmaya geldiler

Öte yandan, pozitif vaka ile temaslı olduğu tespit edilen 139 kişiden 10 kişinin İzmir’den Kula’ya gelerek cenazeye katıldığı belirlendi. Bu 10 kişi de İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün çalışmaları sonrasında İzmir’e gönderilerek, İzmir’deki ikametlerinde 14 günlük karantina uygulanması sağlandı.

139 kişilik karantinaya alınan bazı kişilerin işçi olarak çalışmasından dolayı, İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalarla, bu kişilerin 14 gün süre ile Covid-19 raporlusu olarak izinli sayılacağı bildirildi. 14 günlük karantina sürecinde tarlalarında mahsullerini kaldıracak vatandaşların, dışarıdan işçi getirmemek şartı ile tarlalarına çalışmaya gidebileceği öğrenildi.

Mahallede cuma namazlarında dezenfekte işlemleri artırılacak

Ayrıca, karantinaya alınan 139 kişinin, İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri ile aile hekimleri tarafından her gün aranarak, sağlıklarında herhangi bir değişim ya da salgının belirtilerinin olup olmadığı sorulacak ve bu bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi(FİTAS) üzerinden takip edileceği bildirildi.

139 kişinin karantina sürecinin devam edeceği 14 gün boyunca, Narıncalı Pıtrak Mahallesi’nde cuma namazlarında dezenfekte işlemleri artırılacak, namaza katılan vatandaşların sosyal mesafeye dikkat etmesi ve maske kullanması yönündeki tedbirleri de artırılacak.

Kula’nın korona virüs geçmişi

Yeni tip  virüs (Covid-19) vakasının ilk görüldüğü günden beri hiç vaka tespit edilmeyen ve son günlerde 11 vatandaşın testinin pozitif çıktığı ’nın Kula ilçesinde maske denetimleri arttırılmıştı. Hastanede tedavi edilen 6 kişi taburcu edilmiş ve ilk korona virüs vakası ise ölümle sonuçlanmıştı.

İlgili haber Korona Vakası Görülmeyen Kula'da Artışın Önüne Geçilmeye Çalışılıyor...

İlgili haber Kula’da Korona Virüsünden İlk Ölüm Gerçekleşti!

İlgili haber Kula’da Korona Virüs Tanısı Konan 6 Hasta Alkışlarla Taburcu Oldu!

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Arazi Kavgası: 2 Ölü 1’i Ağır 6 Yaralı!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x