Manisa’da Değişen Hava Koşulları Üzüm Bağlarında Zarara Neden Oldu!

Ani hava değişimi Ege Bölgesinin en önemli ihracat ürünü olan Sultani Çekirdeksiz Üzüm Bağlarında silkinti (tane döküntüsü) verim kaybına neden oldu.

Haberin Detayı
Onur Yıldırım
onur@manisagundemhaber.com

36 yaşında, Manisa Gündem Haber editörü. Akdeniz Üniversitesi , Görsel Sanatlar Bölümü mezunu. 6 sene fotoğraf editörlüğü yaptıktan sonra, 8 ay boyunda Manisa Gündem Haber'de görsel ve yazılı editörlük yapmaktadır.

Teknik ekip ile birlikte Salihli Ovası’ndaki bağlarda incelemelerde bulunan Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, geçtiğimiz hafta yaşanan aşırı sıcakların ardından yaşanan serin hava ile birlikte sıcaklık farkının tam çiçekleme zamanındaki bağlarda strese yol açtığını söyledi.

Hava değişimi nedeniyle üzüm bağlarında silkinti (tane dökülme) hastalığının görüldü

Geçtiğimiz hafta yaşanan 42 derecelik sıcaklıktan bağların aşırı derecede etkilendiğini belirten Yalvaç, bunun sonucunda da rüzgarla birlikte bağlarda silkinti (tane dökülme) hastalığının görüldüğünü, verim zararın ise yüzde 40-50 oranında olduğunu vurguladı.

Üzüm bağlarında silkinti ve döküntü nedeniyle üreticilerin zararı yüksek

TARSİM kapsamı dışında olan verim kaybının üreticilerde rekolte açısından endişe oluşturduğunu ve tüm üreticilere geçmiş olsun dileklerini ileten Yalvaç, “Mayıs ayında yaşanan mevsim normallerinin çok üzerindeki hava sıcaklığı nedeniyle bağlarda strese bağlı olarak silkinti hastalığı meydana geldi.

Gezdiğimiz bağlardaki silkinti ve döküntü nedeniyle zararın yüksek olduğunu gördük. Görünen o ki rekolte geçen yıla oranla düşük olacak. Üreticimize düşen görev ise elindeki ürünü kurtarmak için gerekli ilaçlama çalışmasını yapmasıdır.” dedi.

İlgili haber Alaşehir ve Sarıgöl Ovalarında Üzüm Bağlarına Su Verilmeye Başlandı

İlgili haber Alaşehir'de Köpeği Sopayla Döven Şahıs Kendisini Uyaran Esnafa Bıçakla Saldırdı

İlgili haber Manisa'da Arıza Yapan Otomobile Tır Çarptı: 3 Yaralı

İlgili haber Kemoterapi Gören 7 Yaşındaki Zeynep'e Makam Aracını Tahsis Etti

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kula’da Kazaları Azaltacak Akıllı Işıklandırma Sistemi Kuruluyor
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x