Manisa’da İşletmelere Korona Virüs Tedbirleri Denetimi Yapıldı!

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında başta fırın, pastane ve unlu mamul işletmeleri olmak üzere kasap ve market gibi aktif olarak üretim, satış ve dağıtım yapan işletmelere denetim yaptı.

Haberin Detayı
Kemal Çetin
kemal@manisagundemhaber.com
26 Haziran 2020 - 23:36
Manisa haber | Genel Gündem Sağlık

36 Yaşında , Manisa Gündem Haber Editörü. Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü Mezunu. 2 yıl boyunca çeşitli görsel ve yazılı basın işinde çalıştıktan sonra, 2 Senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmaktadır.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında gıda denetimlerine devam ediyor.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri üretim, satış ve dağıtım yapan işletmeler denetlendi

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından başta fırın, pastane ve unlu mamul işletmeleri olmak üzere kasap ve market gibi aktif olarak üretim, satış ve dağıtım yapan işletmeler denetlendi.

Denetimler de Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk ile Gıda ve Yem Şube Müdürü Hakan Kırmızı da yer aldı.

virüs tedbirleri  ilgili genelgeleri doğrultusunda kontrol ve denetim yapıldı

Yapılan denetimlerle ilgili bilgi veren Manisa Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, “Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol Görevlileri, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında ve Bakanlığımızın korona virüs (Covid 19) tedbirleri ile ilgili genelgeleri doğrultusunda kontrol ve denetimlerine devam etmektedir.

Halen içinde bulunduğumuz salgın sürecinde en yüksek tedbir ve özenin gösterilmesi gerektiğinden, halkımızın sağlıklı ve güvenilir gıda tüketmelerinin sağlanması için İl Müdürlüğü olarak gıda denetim ekiplerimiz, insan sağlığını koruyucu yönde tedbirler almaya ve uygulamaya devam edecektir” dedi.

Yapılan denetimlerde sosyal mesafe ve hijyen kurallarına bakılıyor

Pandemiyle mücadele sürecinde yapılan denetimlerde sosyal mesafe ve hijyen kurallarına bakıldığını belirten Öztürk, “Pandemiyle mücadelede normalleşme süreci içerisinde yapmış olduğumuz denetimlerimizde; kahve, lokanta ve benzeri toplu tüketim işletmelerinde hijyen kuralları çerçevesinde masalar arası mesafenin 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 santimetre olacak şekilde sosyal mesafenin korunması, işletmede çalışan personelin mutlaka maske takması, gıda işletmelerinin girişlerinde ve işletme içinde uygun yerlerde el hijyeni için dezenfektan bulundurulması, maskesiz müşterilerin işletmeye alınmaması yönünde bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Toplu tüketim yerleri başta olmak üzere tüm gıda işletmelerindeki gıda çalışanlarının genel şartlar, el hijyeni, işyeri davranış kuralları ve personel hijyeni gibi kurallara sıkı sıkıya uymaları, yeni normalleşme sürecinde virüsün kısa sürede kontrol altına alınmasında büyük önem arz edecektir” ifadelerini kullandı.

Yapılan denetimlerde işletmelere eksikliklerini tamamlamaları konusunda uyarıda bulunulurken, denetimlerin devam edeceği belirtildi.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Şehit Recep Yüksel Manisa’da Son Yolculuğuna Uğurlandı!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x