Manisa’da Kurulan Pazarlarla İlgili Yeni Kararlar Alındı!

Manisa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun Korona Virüs Tedbirlerine İlişkin aldığı yeni kararlar doğrultusunda, Manisa'da kurulacak olan pazarlarda yeni kısıtlamalara gidildi. Açıklanan yeni kararlarla pazarcı sayısının %50 azaltıldı.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
27 Kasım 2020 - 16:58
Manisa haber | Gündem Politika | Şehzadeler haber

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada; “Korana virüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Korona virüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak ilimizde de uygulamaya geçirilmiştir.

Bilindiği üzere Covid­19 salgını tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam etmekte ve vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanmaktadır. Bu nedenle en çok bulaş kaynağı olan pazar yerleri için evvelce alınan kararlara ilave olarak:

        1- Şehzadeler ve Yunusemre İlçelerimizde Alaybey ve Karaköy pazarlarında pazarcı sayısının yüzde 50 azaltılarak, pazarcıların pazardan pazara sıra ile tezgah açmalarına izin verilmesine,

       2- Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı olan pazarcıların da pazar yerine girişine izin verilmemesine, ateşi 38°nin üzerinde olanların sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesine,

karar verilmiştir.

Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulacaktır” şeklinde açıklama yaptı.

Bu arada pazarlardaki pazarcı esnafının yarısının bir hafta diğer yarsının da bir daha Pazar günü tezgah açacakları ve yeni karar alınana kadar durumun bu şekilde devam edileceği bildirildi. Alaybey Pazarının yine cumartesi günleri, Karaköy Pazarının da pazartesi günleri hizmet vermeye devam edeceği öğrenildi.

Manisa’da Kurulan Pazarlarla İlgili Yeni Kararlar Alındı! Manisa’da Kurulan Pazarlarla İlgili Yeni Kararlar Alındı!

Son güncelleme tarihi : 27 Kasım 2020 17:04

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
MASKİ’den Vatandaşlara Su Sayaçlarıyla İlgili Uyarılarda Bulundu!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x