Manisa’ya Vali Olarak Atanan Yaşar Karadeniz Kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararları ile, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz Manisa'ya Vali olarak atandı. Manisa Valisi Ahmet Deniz ise mülkiye başmüfettişliğine atanarak merkeze alındı.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
10 Haziran 2020 - 03:46
Manisa haber | Genel Gündem Politika

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile resmi gazetede gece yarısı yayınlanan valiler kararnamesi ile 18 ile yeni vali ataması yapılırken, 23 ilin valisi yer değiştirdi. 17 ilin valisi mülkiye başmüfettişi olarak merkeze alınırken, Manisa Valisi Ahmet Deniz’in yerine Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz atandı.

Manisa’ya Vali olarak atanan Yaşar Karadeniz Kimdir?

1965 yılında Samsun’da doğdu. İlk ve Ortaöğretimini Samsun’da yaptı. 1983 yılında Samsun Teknik Lisesi Makine Bölümü’nü bitirdi. Aynı yıl girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu.1988 yılında Amasya Valiliği’ne Kaymakam Adayı olarak atandı. Bu görevi sırasında bir yıl süreyle İngiltere’de bulundu. Kaymakam Vekilliği stajını Erzincan’ın Tercan İlçesinde yaptı.1991 yılında Kaymakamlık Kursu’nu bitirerek yeni ilçe olan Yozgat’ın Yenifakılı İlçesinin ilk kaymakamı olarak atandı.

Sırasıyla Konya-Taşkent, Hakkari-Çukurca, Ordu-Aybastı, Mardin-Yeşilli, Trabzon-Beşikdüzü ve Çanakkale-Eceabat Kaymakamı, Tekirdağ – Saray, Gaziantep-Nizip ve Gaziosmanpaşa Kaymakamı olarak görev yaptı. Kaymakam Yaşar Karadeniz 28.02.2017 tarihli Bakanlık olur’u ile Kastamonu Vali Vekilliğine, 21.06.2017 tarih ve 2017/10458 sayılı Bakanlar Kurulu  Kararı  gereğince  de Kastamonu Valiliğine atanmış olup, 21.06.2017 tarihi itibariyle  İlimizdeki görevine başlamıştır.

 Manisa Valiliğine atanan Yaşar Karadeniz;

2012 yılının Ocak ayında Türk İdareciler Derneği’nin Vali Galip Demirel Sosyal Hizmet Ödülünü kazandı. Günümüze gelinceye kadar, çeşitli kurumlardan çok sayıda takdirname aldı. ‘Taşra İdaresinin Yeniden Yapılandırılması’ konulu çalışmasının bir kısmı İçişleri Bakanlığı dergisinde makale şeklinde yayınlandı. Eceabat Kaymakamlığı sırasında, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın birçok yatırımını Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılmasını sağladı. 2003 – 2005 yılları arasında hükümetin Milli Parkla ilgili projelerinin tamamına yakını, ödeneği birliğe aktarılarak gerçekleştirildi. Bu uygulama, merkezi hükümet ödeneklerinin birlikler eliyle yatırıma dönüştürülmesinin ilk uygulamalarındandır. Bu şekilde Eceabat’ta gerçekleştirilen projelerden önemlileri şunlardır:

 1. Conkbayırı -Kemalyeri  Ring yolu
 2. Şehitler Abidesi Ring yolu
 3. Kabatepe – Anzak Koyu Genişletme ve İyileştirme
 4. Şahindere Şehitliği Yapımı
 5. Kocadere Şehitliği Yapımı
 6. Şehitler Abidesi 35 m.lik rölyef ve Atatürk Heykeli yapımı
 7. Şehitler Abidesi alt taban cam mozaikle Bayrak  figürü yapımı
 8. Şehitler Abidesi Otopark Yapımı ve Çevre Düzenlemesi
 9. Kabatepe Ziyaretçi Dinlenme Merkezi Yapımı
 10. Ana Tanıtım Merkezi  Çanakkale Komutanları rölyefleri
 11. Namazgah Tabyası, Kilitbahir Kalesi, Ertuğrul Tabyası Röleve, Restorasyon ve Fonksiyonlandırma Projelerinin hazırlanması;

Tekirdağ Saray Kaymakamlığı sırasında halk bağışlarıyla bir ilkokul ve bir kapalı spor salonu yapımını gerçekleştirdi.

Mardin Yeşilli Kiraz Festivali, Beşikdüzü Deniz ve Kültür Festivali ile Saray Bahar ve Kültür Festivallerinin başlatılmasını ve görevi süresince devamını sağladı.

Saray’daki görevi süresince gerçekleştirdiği dört festivalin bütçelerinin tamamına yakınını festival gelirleriyle karşılanmasını sağladı. Aldığı takdirnamelerden birisi bu konuda gösterdiği başarıdan dolayıdır.
Sosyal yardımlar açısından da farklı bir uygulama geliştirdi. Ailesinde çalışabilir güçte veya yaşta kimsesi bulunmayan aileler adına bankada hesap açtırarak SYDV’den her ay düzenli yardım almalarını sağladı. Bu uygulama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’e anlatılmış ve uygulama ‘dul aylığı’ adıyla ülke geneline yayılmıştır. Yine vakıftan, 110 öğrenci kapasiteli bir öğrenci yurdunu hizmete açtı. 200 öğrenci kapasiteli ikinci öğrenci yurdu inşaatının da başlamasını sağlamıştır.

İlgili haber Valiler Kararnamesiyle 41 İl Valisinin Yeri Değişti!

Son güncelleme tarihi : 10 Haziran 2020 03:48

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Traktörden Düşen Kadın Hayatını Kaybetti!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x