Market ve Toplu Taşımalarda Uygulanacak Kısıtlamalar Belli Oldu!

Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan market ve toplu taşıma araçlarında bulundurulacak kişi sayısını belirten genelge kapsamında uygulanacak kısıtlamalar belli oldu.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Kovid-19 adı verilen Coranavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere aşağıdaki karaların alınmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Market 100 metrekare ise içeride en fazla 10 müşteri olacak

1-11 ve İlçelerimizdeki tüm marketler 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verecektir. Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacaktır. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olacaktır.

Maksimum müşteri sayısı market girişlerine asılacak

Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecektir. İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacaktır. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacaktır. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacaklar, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacaktır.

Araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu taşıyacak

2- İl/ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edecek; araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacaktır.

Kararlara uymayanlara cezai işlem uygulanacak

Marketler ve şehir içi toplu taşımaya ilişkin tedbirler il — ilçe belediyeleri, şehirlerarası toplu taşıma araçları ile ilgili olanlar ise trafik zabıtası tarafından ivedilikle planlanacak, uygulamaya konulacak ve etkin denetimi sağlanacak; tüm kolluk birlikleri tarafından konu takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmeyecektir.
Yukarıdaki kararlara uymayanlar hakkında ilgili yasal hükümlere göre cezai işlem uygulanacaktır.

İlgili haber İçişleri Bakanlığından Market ve Toplu Taşıma Araçları Genelgesi!

İlgili haber Türkiye'de Korona Virüsünden Ölen 37'ye Vaka Sayısı 1529'a Yükseldi!

İlgili haber Galatasaray'da 2'nci Korona Virüs Vakası!

İlgili haber Manisa CBÜ Hastanesinde Muayene Çadırlarda Yapılıyor

İlgili haber Bakan Kasapoğlu Açıkladı: 23 İlde 11 Bin 269 Kişi Karantinada

İlgili haber Manisa’da Polis Ekipleri Parklarda Yaşlı Vatandaş Nöbetinde

Son güncelleme tarihi : 24 Mart 2020 11:46

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Kamyon ile Çarpışan Otomobil Takla Attı: 3 Yaralı!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x