MASKİ Önünde Fahiş Su Faturaları İçin Eylem Yapıldı!

Manisa'da gün geçmiyor ki fahiş fiyatlı su faturaları bir tepki gösterilmesin. Pandemi dönemi sonrası yüksek su faturalarıyla şok olan Manisalı vatandaşlar, Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) önünde toplanarak bir eylem gerçekleştirildi. Ekonomik sıkıntı çeken, işsiz kalan vatandaşların sırtına yüklenen bu faturaları kabul etmediklerini açıkladılar.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
24 Haziran 2020 - 20:17
Manisa haber | Ekonomi Genel Gündem Politika

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

‘da virüs salgını sonrasında MASKİ tarafından vatandaşlara gönderilen su faturalarına tepkiler giderek artıyor.

Manisa Yurttaş İnisiyatifi su faturalarıyla ilgili basın açıklaması yaptı

Manisa Yurttaş İnisiyatifi tarafından sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada, “1 Haziran 2019 tarihinden geçerli olan MASKİ nin içme suyuna yaptığı ücret artışının ve su kullanılsın yada kullanılmasın abonelerden her ay tahsil edilen 3,00 TL “Hat Bakım ve İşletim Bedeli” nin Manisa Şehzadeler ilçesinde Uğur DOĞAN adına Manisa 2. İdare Mahkemesinde açılmış Şehzadeler ilçesini kapsayan İPTAL davasının duruşması 06.07.2020 tarihinde saat 10:30 da Manisa 2. İdare Mahkemesi duruşma salonunda yapılacaktır. Bu konuda duyarlı olan Manisalı yurttaşlarımızı ve sivil toplum örgütlerini destek için bekliyoruz…” şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

Manisa’da sosyal medya hesabından yapılan çağrılarla MASKİ önünde toplanan vatandaşlar, pandemi döneminden sonra gelen fahiş su faturalarına tepkilerini gösterdi.

MASKİ önünde su faturalarına tepkilerini gösteren vatandaşlar bir basın açıklaması yaptı

Basın açıklamasında;

Korona virüs salgını belasıyla uğraşan işçiler ve emekçiler hem koronayla mücadele ediyor hemde ekonomik sıkıntılarla mücadele ediyor. Aylardır ücretsiz izinde olan veya yarı zamanlı çalışarak kıt kanaat geçinen milyonlarca insan var. Bir çok küçük işletme en az 3 aydır kapalı. Küçük esnaf kan ağlıyor. Çoğu battı yada batma noktasına geldi. Küçük işletmelerde çalışan işçilerin büyük bir çoğunluğu günlük yevmiyelerle geçimini sağlamaya çalışan insanlardır. Bu insanlar evlerine ekmek götürmekte zorlanıyorlar.

Pandemi sonrası su faturaları 6 katına çıktı

Pazarda her şey ateş pahası, elektrik faturaları fahiş fiyatlarla geliyor. Bunlar yetiyormuş gibi pandemi sonrası MASKİ işsizlikle, açlıkla boğuşan vatandaşlara MASKİ fahiş su faturaları gönderiyor. Pandemi öncesi 40 lira 50 lira gelen vatandaşların su faturalar ne oldu da bir anda 6 katına çıktı? Yerel seçimden önce suya yüzde 40 indirim yapacağız dediler, ancak seçimden sonra bırakın indirimi, suya görülmedik oranda zam yaptılar. Biz Manisalılar bir anda ülkenin en yüksek bedelli suyunu kullanır olduk.

Su faturaları hakkıyla yeniden düzenlensin

Bu basın açıklaması ne sorunu çözmeye yöneliktir nede gerçekleri yansıtmaktadır. İnsanların işsizlikle, borçlarıyla ve hastalıkla mücadele ettiği bu dönemde, belediyeler elden geldiğince alacaklarını, faturalarını asgari düzeye indirilmeyecekse ne zaman indirilecek? Ne zaman halkın yanında olacaklar? Biz bu faturaları asla kabul etmiyoruz. Bizim talebimiz faturaların taksitlendirilmesi değil. Bu faturaların yeniden hakkıyla düzenlenmesini talep ediyoruz.

Yapılan zamlar geri alınsın

İlgili haber Manisa'daki Su Ücretlerine Karşı İmza Kampanyası Başlatıldı! . Kartlı abonelerden kesilen bedellerin düşürülmesini istiyoruz. Bizler gelen bu yüksek faturalara sessiz kalmayan vatandaşlar olarak bu basın açıklamasını yapıyoruz. Hiçbir kişiyi ya da partiyi hedef almıyoruz. Taleplerimiz karşılanmadığı sürece de eylemlerimizin süreklilik göstererek devam edeceğini kamu oyuna duyuruyoruz.

İlgili haber Manisa'da su faturalarına tepkiler giderek artıyor!

İlgili haber Manisa'da Su Faturaları İndirime Gidilsin!

İlgili haber MASKİ Su Faturaları İle İlgili Vatandaşlara Açıklama Yaptı!

İlgili haber MASKİ Pandemi Sürecindeki Su Faturalarıyla İlgili Açıklama Yaptı!

Son güncelleme tarihi : 24 Haziran 2020 20:29

0 0 vote
Haberi Puanla
1 Yorum
Önce eskiler
Önce yeniler En popüler yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu su faturalarına razı değiliz

Kayıp İhbarı Verilen Şahıs Otel Odasında İntihara Teşebbüs Etti!
1
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x