MASKİ Soma’da Yaşanan Su Sorunu İçin Çalışma Başlattı!

Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Şehnaz Başaran, Soma ilçesine bağlı Cenkyeri Mahallesi'nde yaşanan su sorununu çözmek için yürüttükleri çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
17 Temmuz 2020 - 12:05
Manisa haber | Ekonomi Genel Politika | Soma haber

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Cenkyeri Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Başaran, gazetecilere, bölgede MASKİ’ye ait 4 sondajın olduğunu, bu sondajlardan birinin yıldırım düşmesi sonucu işlevsiz hale geldiğini, bu nedenle depoya su iletiminde düşme olduğunu hatırlattı.

Su sorununun çözümü için yeni kuyu açıldı

Mahallede su kuyusu bulmak için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başaran, “Cenkyeri Mahallesi’nde yaşanan su sorunu çözmek için başlattığımız çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda birçok sondaj çalışması yaptık en uygun sondaj yerini seçtik. 186 metre derinlikte suyu bulduk.  Birde bu suyun  taşınması var. 6 kilometre boru döşenerek bu su depoya taşınacak. 6 kilometrelik hattı yarından itibaren çekmeye başlıyoruz.” diye konuştu.

Başaran, Cenkyeri’nin su şebeke ve kanalizasyonun değişimi için ihale süreci başlatacaklarını sözlerine ekledi.

Somalı vatandaşlar kesilen suları için eylem yaptı

Cenkyeri Mahallesi’ndeki su deposu önünde toplanan grup, taşıdıkları dövizlerde yaşadıkları su sıkıntısına dikkati çekti.

Mahalle muhtarı Arif İnan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgedeki su sorununun bir türlü çözülemediğini ifade etti.

Tankerle su taşındığını dile getiren İnan, “Elimizdeki şişelerde bulunan sular 2 saatte bu kadar doluyor ve tamamen çamur. Bazı sokaklarda da kanalizasyon alt yapısı yok. 15 gün önce yeni bir kuyu buldular ama onun depoya taşınması için alt yapı çalışmasını da hala yapmadılar.” şeklinde konuştu.

Mahalle sakini Nagihan Yıldız da 7 gündür sularının hiç akmadığını vurguladı.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ise su sıkıntısı yaşanan bölgenin Soma’nın 5 bin nüfuslu en büyük kırsal mahallesi olduğunu kaydetti.

Maskİ Soma’da Yaşanan Su Sorunu İçin Çalışma Başlattı! Maskİ Soma’da Yaşanan Su Sorunu İçin Çalışma Başlattı! Maskİ Soma’da Yaşanan Su Sorunu İçin Çalışma Başlattı! Maskİ Soma’da Yaşanan Su Sorunu İçin Çalışma Başlattı! Maskİ Soma’da Yaşanan Su Sorunu İçin Çalışma Başlattı!

 

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Her Yerde Aranan Zanlıyı Polis Kıskıvrak Yakaladı!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x