Perşembe Pazarında Verilen Sözler Havada Kaldı

Manisalı vatandaşların ve pazarcı esnafını uzun süredir beklediği ve 12 Şubat tarihinde yapılan görüşmeler sonucunda, perşembe pazarının 20 Şubat'tan itibaren kapalı pazar yerinde kurulacağı iki başkan tarafından söz verilmişti. Ancak verilen sözler havada kalınca, vatandaş alışveriş için geldiği pazar yerinden hüsranla eli boş döndü.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

12 Şubat tarihinde Pazarcılar Odasında yapılan toplantı sonucunda pazarcılardan istenen 4 bin liralık ücretin 1 bin lirası peşin geri kalanın ise, ayda 500 lira taksitle geri kalan para ödenecekti. Ancak 700 pazarcı esnafının 600 kişisi bu parayı ödemesine rağmen, belediyelerin kendi üzerlerine düşen görevleri yerine getiremeyince, Perşembe Pazarına alışverişe gelen vatandaşlar ve pazarcı esnafı elleri boş bir şekilde geri döndü.

Belediye tarafından pazarcı esnafının çadır direklerini dikilecek yerlerin açılmaması, ihtiyaçlarını giderecek yerlerin yapılmaması, vatandaşların pazar yerine giriş, çıkışlarının güvenliği gibi konularda yapılması gereken hazırlıklar ve tedbirler alınmayınca, 20 Şubat’ta açılması için söz verilen pazar açılmadı.

Kapalı pazar yerinin önünde belediyeye ait zabıta ekipleri tarafından, içeri girmek isteyen pazarcı esnafına ve vatandaşlara pazarın bu hafta kurulmayacağı söylenerek geri gönderildi.

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in Perşembe Pazarı ile ilgili basın açıklaması
Şehzadeler Belediyesi olarak, bir süredir gündemi meşgul eden Perşembe Pazarı sorununun çözümüyle ilgili, yoğun bir çaba ve emek sarf ettik.
Perşembe Pazarı’nın eski garaj alanında kurulması ile ilgili uzun süredir devam eden anlaşmazlıkların giderilmesi ve ortak bir çözüm yolunun bulunması amacıyla, konunun tüm tarafları ile uzun toplantılar ve görüşmeler yaptık.
En nihayetinde herkesin kabul ettiği bir çözüm noktasına ulaştık. Perşembe Pazarı, bu hafta 13 Şubat 2020 tarihinde son kez Avnigemicioğlu Caddesi üzerindeki yerinde kurulacak.
Önümüzdeki haftadan itibaren de, yani 20 Şubat 2020 Perşembe gününden itibaren, eski garaj alanındaki pazar yerinde kurulacak. Manisalıların ve pazarcı esnafının mağdur olmayacağı bu çözümle ilgili gayret ve çaba gösteren bütün paydaşlara teşekkür ediyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in ortak basın açıklaması

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’ten pazarcı esnafının uzun süredir beklediği müjde geldi. Perşembe Pazarı’nın taşınması ile ilgili uzun süredir mesai harcadıklarını belirten Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Nihayetinde üretilen bir çözüm ile bugün pazarcı esnafımızla da bir toplantı yaptık. Esnaflarımızla da istişare yaptık. Bunun neticesinde bir mutabakata vardık. MANULAŞ’tan yeri Şehzadeler Belediyesi olarak biz kiralayacağız. Ardından da yapacağımız sözleşmeyle pazarcılarımızı yeni yapılan, daha önceki alana taşımış olacağız.  Bu hafta yani (Perşembe günü) pazar mevcut bulunduğu yerde Avni Gemicioğlu Caddesi ve ara sokaklarında kurulacak. Önümüzdeki haftadan itibaren de inşallah Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu kapalı pazar yerinde tezgâhlar açılmaya başlayacak. Bir mağduriyet oluşmadan, bir kesinti oluşmadan pazarcı esnafımız hizmetine devam edecek. Vatandaşlarımız da, pazardan aldıkları hizmeti almaya devam edecekler. Bu süreçteki destekleri için sayın başkanımıza ve emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekküre ediyorum” dedi.

Mutabakat Sağlandı

Pazarcı esnafının sorunun çözüme kavuşmasından dolayı mutluluğunu ifade eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Şehzadeler Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik, gün içerisinde pazarcı kardeşlerimizle yapılan toplantıda tam bir mutabakat sağlandığını ilettiler. Şehzadeler Belediyesi ve pazarcı kardeşlerimizin yapacakları sözleşmelerin ardından bizler de Pazartesi günü inşallah yerin kullanım hakkına sahip olan MANULAŞ ve Şehzadeler Belediyesiyle anlaşmayı imza altına alacağız. Bu prosedürlerin tamamlanmasının ardından yeri Şehzadeler Belediyesine teslim etmiş olacağız. Pazarcı kardeşlerimize hayırlı işler diliyorum. Bizler de bulunduğumuz makamları en iyi şekilde icra etmeye çalışıyoruz. Bu noktada emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah iyi olacak. Güzel olacak” ifadelerinde bulundu.

Kimler Neler Demiş?

Manisalı Öğrenciler Rabia’nın Hayalini Doğum Gününde Gerçekleştirdi