Sağlık Bakanı Koca Manisa’nın Korona Virüs Rakamlarını Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsü salgınıyla mücadelede İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Uşak ve Denizli'deki son durum ile Türkiye geneliyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
18 Eylül 2020 - 21:04
Manisa haber | Gündem Politika Sağlık

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Vali, sağlık il müdürleri ve başhekimlerle yaptıkları toplantının sonuçlarını da kamuoyuna duyuran Bakan Koca, şu bilgileri verdi:

Sağlık Bakanuı Fahrettin Koca ‘daki Virüs vakalarıyla ilgili bilgi verdi

* Manisa’da son bir ayda yüzde 30 vaka artışı, son 1 haftada stabil görülüyor.

* Manisa’da erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 57, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 32.

* Manisa’da yoğun bakım yatak sayımıza ilave 42 yoğun bakım yatağı ilave ediyoruz.

* Manisa Şehir Hastanesinin bu dönemde büyük bir yük aldığının altını çizen Koca, Kula Devlet Hastanesinde de ikmal ihalesini tamamladıklarını belirtti.

* Bakan Koca, filyasyon çalışmasının salgınla mücadelenin temel aksını oluşturduğunu dile getirerek filyasyon ekip sayısını İzmir’de 350’den 460’a, Aydın’da 105’ten 130’a, Muğla’da 91’den 120’ye, Manisa’da 170’ten 220’ye, Uşak’ta 35’ten 55’e, Denizli’de165’ten 220’ye çıkardıklarını belirtti.

Sağlık Bakanı Koca Manisa’nın Korona Virüs Rakamlarını Açıkladı!

Türkiye’deki hastane doluluk oranlarını açıkladı

* Türkiye genelinde şu an erişkin yatak doluluk oranımız yüzde 48,5, yani yüzde 50’nin altında. Erişkin yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 66, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 33. Yani genel anlamda bir sorun olmadığını söyleyebiliriz.” ifadelerini kullanan Bakan Koca, asıl önceliğin hasta sayısının artışını, bulaşmayı durdurmak olduğunu söyledi.

İzolasyondan kaçan kişilerle ilgili sert açıklama yaptı

İzolasyonda kalması gereken kişilerin toplum içine karışmasının toplum sağlığını tehdit ettiğini vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

* Bu davranışı tespit edilen kişileri öğrenci yurtlarında izolasyona almaya başladık. Toplumun sağlığı açısından bu kabul edilebilir bir durum değildir. Hastalık bulaştıracağını bilerek insanlarla temas etmek, topluluk arasına karışmak, toplu ulaşım araçlarını kullanmak, şehirler arası yolculuklar yapmak vicdanlara sığmayacak davranıştır.

* Halk sağlığını korumak açısından da ciddi müeyyide gerektirir. Bu konuda lütfen hassas olalım. Biz vatandaşımızın ferasetine inanıyoruz. Her yanlış hareketi ceza tehdidiyle önlemeyi istemiyoruz. Alacağımız tedbirlerle bir tek hasta kalmayıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz.

* Salgınla mücadalenin güç birliği ve sorumlulukla olacağının altını çizen Koca, “Temizlik, maske, mesafe tedbirlerine uyduğumuz ölçüde virüs etkisiz kalacak. O kadar çabuk tehdit olmaktan çıkacaktır.

Sağlık Bakanı Koca Manisa’nın Korona Virüs Rakamlarını Açıkladı!

“Önümüzdeki hafta vakaların düştüğünü görüyor olacağız”

* Zannediyorum önümüzdeki hafta vakaların düştüğünü görüyor olacağız. Muğla’da düştüğünü görüyoruz. Erken dönemde tedavinin başarılı sonuç verdiğini görüyoruz. Turizm amaçlı gelen vatandaşımızın kendi iline dönme dönemlerinde özellikle bir haftayı daha hassasiyetle, teması azaltarak, biraz kendilerini izole etme çabası içinde olurlarsa faydalı olacağının altını çizme istiyorum.

* Bu dönemde gerçekten cephede savaş veren sağlık kahramanlarımız ve çalışanlarımız oldu. Onların fedakarlığı ve özverisiyle bu dönemin yükünü nasıl kaldırdığımızı iyi biliyorum. Yoğun bakım şartlarında çalışan bir hemşire arkadaşımızı, sağlık personelimizi, hekim arkadaşımızı o ortamda bir şekilde Covid’li olduğu bilinen hastaya günlerce, saatlerce o kıyafetlerle nasıl yakınlık içinde hizmet ettiğini, yeri geldiğinde damar yolunu açmak için saatlerce uğraşmak zorunda kaldığını, evine giderken çocuğuna yakın duramama veya o virüsü taşıma endişesi içinde hareket etme, eşine, anne, babasına bulaştırmama için çaba sarfeden arkadaşlarımızdan bahsediyoruz.

* Ne kadar teşekkür etsek azdır onlara. Yeni açtığımız hastanelerimiz için bir çalışma yapılıyor. Hangi alanlarda personel alımının yapılacağını bildirmiş oluruz.

OKULLARIN DURUMUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

* Eğitimle ilgili daha önce de ilan edildiği şekilde 21 Eylül Pazartesi günü hazırlık ve 1. sınıfların eğitimi başlıyor. Nasıl bir eğitim süreci tedbir alınması gerektiği detaylandırıldı.

* 2+5 gün şeklinde bir uygulama önerisi yapılmıştı. 5 günlük zaman diliminde belirtilerin çıkma ihtimali düşünülerek şekillendirilmişti. 3 hafta sonrası dönem içinde daha önce kademeli geçişin olacağı ilan edilmişti. 3 hafta sonrası için salgının seyrine göre Bilim Kurulunun değerlendirilmesi olacak. O durumda salgının seyrine göre bunun duyurusu yapılmış olur.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
MASKİ Tarlalarına Girmekte Güçlük Çeken Vatandaşların Sorununu Çözdü
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x