Üzüm Bağına Tavuk Çiftliği Kurdu: Siparişlere Yetişemiyor!

Manisalı üzüm üreticisi, diğer üzüm üreticilerine örnek olacak bir projeye imza attı. Üzüm üreticiliğinden tavuk çiftliği sahipliğine geçen üretici Tosun, siparişlere yetişemiyor.

Haberin Detayı
Onur Yıldırım
onur@manisagundemhaber.com
14 Ocak 2020 - 23:04
Manisa haber | Ekonomi | Sarıgöl haber

36 yaşında, Manisa Gündem Haber editörü. Akdeniz Üniversitesi , Görsel Sanatlar Bölümü mezunu. 6 sene fotoğraf editörlüğü yaptıktan sonra, 8 ay boyunda Manisa Gündem Haber'de görsel ve yazılı editörlük yapmaktadır.

Yıllardır Sarıgöl İlçesinde üzüm üreticiliği yapıyordu, bir anda karar değiştiren çiftçi Ahmet Tosun, üzüm bağının içerisine tavuk çiftliği tesisi kurdu. Piyasada çok rağbet gören ‘Gezen Tavuk’ yumurtası nedeniyle, üzüm üreticiliği yapan çiftçi Tosun bunu fırsata çevirerek Sarıgöl’deki üzüm bağının içerisine  tavuk çiftliği kurma kararı aldı.

Hem tavuklardan yumurta elde ediyor, hemde üzüm bağları gübreleniyor

Bunun üzerine harekete geçen çiftçi Tosun, 125 metrekarelik bir alanda tavuklarının barınmalarını sağlamak için, kapalı bir tavuk kümesi kurdurdu. Sonrasında kümesin içerisine yumurta üretmek için 200 adet Lokmair adı verilen türde ve 250 adet Fintule cinsi tavuk satın aldı. Aldığı tavukları kümes içerisine koyan çiftçi Tosun, bunlardan günde 350-370 adet ortalama yumurta alıyor. Tavukları üzüm bağı içerisinde doğal bir ortam sağlayıp, hem tavukların gezerek yemlenmesine, hemde tavuların bağın içerisine bıraktıkları dışkıları sayesinde, üzüm bağını doğal olarak gübrelemesini sağlıyor. Tavukları gün içerisinde belirli saatlerde bağ içerisine bırakarak, gezmelerini sağlayan çiftçi Tosun, bu sayede ‘Gezen Tavuk’ yumurtası elde ediyor. Bu işi yaptığını duyan vatandaşlar tarafından yumurta siparişlerine yetişemediğinden bahseden Tosun, yumurtaları tamamen doğal yollarla elde ettiğini, tavukların bağ arasında gezmeleri nedeniyle, bağı doğal olarak gübrelediklerini belirtti.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Turgutlu Belediyesi ve Hayırseverlerden İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Büyük Destek
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x