Vali Deniz tarihi yapılarda inceleme yaptı

522 yıllık tarihe sahip Kurşunlu Han’da Manisa Valisi Ahmet Deniz, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’ten burada yapılan faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
04 Ocak 2020 - 14:22
Manisa haber | Genel Gündem | Şehzadeler haber

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

2. Beyazıt döneminde 1497 yılında yapılan tarihi Kurşunlu Han, yılların verdiği yıpranma ve uygunsuz kullanımlarından dolayı Şehzadeler Belediyesi tarafından geçen yıl restorasyon çalışmaları tamamlanmıştı. Çalışmalara sonunda açılan Tarihi Kurşunlu Han, bir çok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden 25 yıllığına Şehzadeler Belediyesine kiralanan han, belediyenin Manisalı vatandaşlar için açmış olduğu 30 kurs bulunmaktadır.

Valisi Kurşunlu Han’da incelemelerde bulundu

Manisa’ya Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Manisa Valisi olarak atanan Ahmet Deniz’in, göreve başladığı tarihte itibaren tarihe, kültüre ve eğitime verdiği önem Manisalılar tarafından iyi bilinmektedir. Her gittiği yerde mutlaka o yerin tarihi ve kültürel yapılarını inceleyen ve mutlaka öğrencilerle bir araya gelen Vali Deniz, Şehzadeler İlçesinde bulunan Tarihi Kurşunlu Han’da incelemelerde bulundu. Vali Ahmet Deniz’e yaptığı incelemelerde, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, İzmir Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak da eşlik etti.

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik tarafından Kurşunlu Han içerisinde Manisalı vatandaşlara verilen, kılıç yapımından, telkâriye kadar unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını kurslara katılan 400 kursiyerin bu sanatları yaşatmaya yönelik 30 kursun açıldığının ve bu kursların tamamen ücretsiz olduğu bilgisini verdi.

Manisa Valisi Ahmet Deniz ise, kentin bir çok tarihi yapıya ev sahipliği yaptığını ve buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin kente ait ürün ve hediyelik eşyaları da alarak kent ekonomisine katkı sağlayacağının önemine dikkat çekti. Buradaki ziyaretinin ardından Vali Deniz, halen restorasyon çalışması devam eden Yiğitbaş Camii inşaatında da incelemelerde bulunarak, işçiler, bölge esnafı ve mahalle sakinleri ile de sohbet etti.

Son güncelleme tarihi : 4 Ocak 2020 14:24

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Kamyon ile Çarpışan Otomobil Takla Attı: 3 Yaralı!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x