Wikipedia Uzun Bir Aradan Sonra Açıldı!

Wikipedia sitesine Türkiye'den erişimin açılmasına dair karar bugün resimi gazetede yayınlandı. Karar BTK'ya iletildi.

Haberin Detayı
Hasan IŞIK
hasan@manisagundemhaber.com
15 Ocak 2020 - 17:25
Manisa haber | Gündem Ulusal

38 Yaşında , Manisa Gündem Haber Editörü. İzmir Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Habercilik Bölümü Mezunu. 10 yıl boyunca çeşitli siteler geliştirdikten sonra , Manisa Gündem Haber kurulduğundan bugüne editörlük yapmaktadır.

29 Nisan 2017 tarihinde radikal bir kararla kapatılan Wikipedia, bugün itibariyle erişim açılması kararı açıklandı. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği erişime açılması kararını, derhal Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletilmesi istendi.  Bu karar sonrasında BTK tarafından Wikipedia (Özgür Ansiklopedi) erişim yasağı kaldıralarak Türkiye üzerinden erişimlere açık olacak.

Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından Wikipedia’nın erişime kapatılması “hak ihlali” olarak değerlendirildi. Kapatılmaya dair herhangi bir problemin olmadığını işaret eden AYM’nin gerekçesi Resmi Gazete’de yayınlandı. Sonrasında ise AYM verdiği kararı Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne iletti. Hakimlik ise erişimin açılması için bu kararı BTK’ya iletti.

Wikipedia’ya Türkiye’den erişim ne zaman açılacak?

Wikipedia’ya Türkiye’den girişler, BTK’nın wikipedia engelini teknik olarak kaldırması sonucunda açılacak. Erişim engeli kalktıktan sonra Wikipedia sitesinin hiç bir içeriğinde erişim engeli olmayacak.

Bugün Wikipedia’nın kuruluş yıl dönümü

Yaklaşık 3 senedir Türkiye’de erişime kapalı olan Wikipedia, 19 yıl önce bugün yayın hayatına başlamıştı. Türkiye’de erişime açılması kararının kuruluş yıl dönümüne gelmesi güzel bir tesadüf olarak değerlendirildi.

Kimler Neler Demiş?

Alaşehir’de Eve Giren Kamyonet Alev Aldı!