Yanık Ülke İlkbaharla Birlikte Canlı Renklerle Büründü!

Manisa'da binlerce yıl önce patlayan volkanların sönmüş lav kalıntılarıyla ilginç coğrafi oluşumları bulunan Kula-Salihli Volkanik Jeoparkı, ilkbaharla birlikte siyahın canlı renklerle buluşmasına ev sahipliği yapıyor.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
01 Nisan 2020 - 13:28
Manisa haber | Çevre Genel | Kula haber

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Antik çağ coğrafyacısı Strabon’un “Geographika” eserinde bölgedeki sönmüş lav kalıntıları nedeniyle “Yanık Ülke” olarak tanımladığı jeoparkta, binlerce yıl öncesi lav akıntıları sonucu oluşan bazalt kayaların koyu renkleri, yemyeşil kırlar, ağaç ve bitkilerin açtığı çiçeklerle birleşti.

UNESCO tarafından 2013 yılında tescillenen ve Global Jeopark Ağı’na dahil edilen bölgenin çevresinde uzanan verimli tarım arazilerinde yaz sezonu hazırlıkları da başladı.

Bölgede çok sayıdaki badem ve kiraz ağacının çiçeklendiği bu dönemde, küçükbaş hayvanlar da yeşeren otlaklara salınıyor.

Gediz Nehri’nin oluşturduğu vadiler, Adala Kanyonu, volkan koniler ve peri bacalarına da ev sahipliği yapan bölge, doğaseverler ve yürüyüş sporcularının tercih ettiği rotalar arasında yer alıyor.

İlgili haber Manisa'da Çiçek Açan Kiraz Ağaçları Üreticilerin Umutlandırdı!

İlgili haber Küçük Sanayi Sitesindeki Tartışmada Kan Döküldü!

İlgili haber Yangında Evde Mahsur Kalan Anne ve 3 Çocuğu Kurtarıldı!

İlgili haber Türkiye'de Korana Virüsten Ölen, Yeni Vaka Sayıları Açıklandı!

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Karantinaya Alınan Mahalle Dezenfekte Edildi
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x