10 Milyon Doz Korona Virüs Aşısının 6,5 Milyon Dozluk İlk Bölümü Geliyor…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından korona virüs aşısının 2. sevkiyatı olan 10 milyon doz olan ilk bölümü 6.5 milyon dozun pazartesi günü geleceğini açıkladı.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
24 Ocak 2021 - 14:49
Manisa haber | Gündem Politika Sağlık

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından Çin merkezli Sinovac şirketinin ürettiği ve Türkiye’nin de aldığı Covid-19 aşısı CoronaVac aşısının 10 milyon doz olan 2. sevkiyatının 6.5 milyon dozunun Pazartesi günü ülkemize geleceğini açıkladı.

Bakan Koca’nın yaptığı paylaşımda;

“İnaktif aşıların 10 milyon doz olan 2. sevkiyatının ilk bölümü (6.5 milyon doz) aşılar pazartesi sabahı ülkemizde olacak. Tedarik planına uygun olarak teslimatlar aşı programı aksamadan devam edecek şekilde elimize ulaşacak” dedi.

Yaptığı paylaşımın altına vatandaşlardan yüzlerce olumlu yada olumsuz yorum yapıldı. Bilindiği üzere Bakan Koca ilk olarak Aralık ayında 20 milyon doz, Ocak ayında 20 milyon doz ve Şubat ayında 10 milyon doz olarak aşının geleceğini açıklamıştı. Sonradan gelen aşılar bu rakamların yanına bile yaklaşamadı.

Ocak ayında ülkemize sadece 3 milyon doz aşı gelirken, yapılan açıklamada 2. parti aşının 10 milyon doz olacağı söylenmişti. Bu aşının da şimdi 6,5 milyon doz geleceği bildirildi.

Bakan Koca’nın önceki sözleri

“3-4 gün içerisinde aşı ülkemize gelebilir. Öyle düşünüyoruz bütün izinleri alınmış oldu ve geldikten sonra iki hafta Halk Sağlığı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzun Laboratuvarlarında 2 hafta güvenli testleri yapıldıktan sonra kullanıma geçilmiş olacak. Bu sadece için Sinovac için geçerli değil, Pfizer için de geçerli, yarın olabilecek diğer aşılar için de geçerli Türkiye’de uyguladığımız bütün aşılarda bu güvenlik testi dediğimiz 2 haftalık laboratuvar incelemesinden geçmedikçe biz herhangi bir kullanıma izin vermiyoruz. Muhtemelen bu durumda aralık sonu itibarıyla, ay sonu itibarıyla sağlık çalışanlarımızdan başlayarak başlamış olacağız. İlk gelecek parti aralık ve ocak ayı için 20’şer milyon toplam 40 milyondu. Şubat ayı için 10 milyon. 20 milyonun ilk 3 milyonu gelmiş olacak önümüzdeki günlerde…”

10 Milyon Doz Korona Virüs Aşısının 6,5 Milyon Dozluk İlk Bölümü Geliyor… 10 Milyon Doz Korona Virüs Aşısının 6,5 Milyon Dozluk İlk Bölümü Geliyor… 10 Milyon Doz Korona Virüs Aşısının 6,5 Milyon Dozluk İlk Bölümü Geliyor…

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’daki Yağışlar Sonrası Barajlar Dolmaya Başladı!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x