Ayasofya Camii’nde Atatürk’e Lanet Okuyan Eski İmam Demirkan’dan CHP Şikayetçi Oldu!

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Ayasofya Camii’nde, Cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın da bulunduğu bir etkinlikte, Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuyan eski Yıldırım Beyazıt Camii imamı Mustafa Demirkan’dan şikayetçi oldu. Ayrıca CHP Manisa İl Başkanlığı, barolar ve sivil toplum kuruluşları tarafından da suç duyurusunda bulunuldu.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
31 Mayıs 2021 - 17:05
Manisa haber | Gündem Ulusal

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

28 Mayıs günü Ayasofya Camii’nde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı ‘Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık’ Projesi’ kapsamında hafızlık elde eden 136 öğrenci için icazet töreni düzenlendi. Üsküdar Yıldırım Beyazıt Camisi eski imamı Mustafa Demirkan, törende Ayasofya’nın müzeye çevrildiğini hatırlatarak, adını anmadan Atatürk için “Zalim ve kafir” diye hakaret etti.

Atatürk’e lanet okuyan imam Mustafa Demirkan, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç’ın kayınpederi çıktı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gibi Rize Güneysulu olan Demirkan’ın YÖK Başkanı Saraç’ın kayınpederi olduğu anlaşıldı. Demirkan, geçen şubatta vefat eden dünürü Emin Saraç’ın cenaze namazını kıldırmıştı.

Ayasofya Camii’nde Atatürk’e Lanet Okuyan Eski İmam Demirkan’dan Chp Şikayetçi Oldu!

 Ayasofya Camii’nde gerçekleşen etkinlikte İmam Mustafa Demirkan tepki çeken şu ifadeleri kullanmıştı:

* Bu ve bu gibi mabedlerin mabet olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi.

* Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir… Yarabbi bir daha bu zihniyetin bu milletin başına gelmesini mukadder buyurma…

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak şu ifadeleri kullandı:

* Şüphelinin vaazında Ayasofya’nın müzeye dönüştürüldüğü dönemi anımsattıktan hemen sonra ‘Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir…’ demek suretiyle ilgili kararı alanlara ‘Zalim ve kafir’ şeklinde yakıştırma yapmak suretiyle şeref ve haysiyetlerine saldırıda bulunduğu izahtan varestedir.

Ayasofya Camii’nde Atatürk’e Lanet Okuyan Eski İmam Demirkan’dan Chp Şikayetçi Oldu!

“Kamu davası açılması gerekmektedir”

* Şüphelinin vaazı yurttaş tarafından da bu şekilde anlaşılmış ve kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştır. İzah edilen nedenle, 5816 sayılı kanunun ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’ hükmü doğrultusunda şüphelinin cezalandırılması için kamu davası açılması gerekmektedir.

CHP Manisa İl Başkanlığı ve Barolardan da suç duyurusu

İzmir ve Ankara barolarının yanı sıra Milli Demokratik Devrim Hareketi İstanbul Temsilciliği, Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi, CHP Manisa İl Başkanlığı da Mustafa Demirkan hakkında, Atatürk’ün manevi hatırasına hakaret ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Ankara Barosu tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen suç duyurusu dilekçesinde imam Mustafa Demirkan’ın, 28 Mayıs günü ‘Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi’ kapsamında hafızlıklarını tamamlayan 136 öğrencinin katılımıyla Ayasofya Camii’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmaya yer verildi.

Dilekçede, imam Demirkan’ın “Bu ve bu gibi mabetlerin mabet olarak kalması için inşa edilmiş. Öyle bir zaman geldi ki, bir asır gibi bir zaman içinde bu mabed-i şeriften Ezan-ı Muhammediye, namaz her şey yasak olarak müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim daha kafir kim olabilir. Yarabbi bu zihniyetin bir daha bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma” sözleriyle Mustafa Kemal Atatürk’e ve manevi şahsiyetine hakaret ettiği belirtildi.

Konuşmadaki sözlerin düşünceyi ifade etmek kapsamında değerlendirilemeyeceği vurgulanarak, Demirkan hakkında ‘5816 sayılı Atatürk Aleyhinde İşlenen Suçlar Kanunu’na muhalefet’ten gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılması talep edildi.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da İki Kişinin Kavgası Sonrası Mahallede Ortalık Karıştı!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x