Bakanlık Hazır Sular ve Kesilen Sular İçin Uyarıda Bulundu: Kullanmayın!

Sağlık Bakanlığı, azalan baraj suyu seviyelerinin ardından ortaya çıkabilecek sıkıntılara yönelik ‘Su Kesintisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler’ başlıklı bir broşürü yayımladı. Broşürde su kesintileri sonra yapılması ve dikkat edilmesi gerekenlerin yanında bidonlardaki sularla ilgili de çok önemli uyarılar yer aldı.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
22 Ocak 2021 - 17:06
Manisa haber | Genel Sağlık

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

NTV’de yer alan habere göre, son dönemlerde azalan yağışlarla birlikte kuraklık arttı. Sağlık Bakanlığı, ortaya çıkabilecek sıkıntılara yönelik  ‘Su Kesintisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler’ başlıklı bir broşür hazırladı.

VATANDAŞLARIN SUYLA İLGİLİ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER ŞÖYLE SIRALANDI:

* Su kesintisinden sonra ilk gelen suyun kirli olma riski yüksektir. Suyun bulanıklığı gidene kadar ortalama 3-5 dakika akıtılmalıdır.

* Kaynağı bilinen ve kontrolü yapılan musluk suyunun tüketilmesi güvenlidir. Kaynağı bilinmeyen su tüketilmemelidir.

* Klor, hastalık yapıcı mikrobiyolojik etkenlerin büyük çoğunluğunu yok etmektedir. Bu nedenle klorlanmış içme kullanma suyunun tüketilmesi tercih edilmelidir.

‘İçilmez’ yazısı bulunan çeşmelerin suları asla içilmemelidir.

* Kişisel temizlik ve el temizliğinin yapılmaması dışkı-ağız yolu ile yayılan hastalıkların özellikle ishallerin artmasına neden olur. Bit ve uyuz salgınları ortaya çıkabilir. Sürekli kaşıntı durumlarında bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Tankerle izinsiz içme suyu taşıyan kişiler yetkili kuruluşlara bildirilmeli ve bu suların dezenfeksiyonu etkin yapılmadığından asla içilmemelidir.

* Su kesintilerinde özellikle çocuklar ve yaşlılar ishalli bir hastalığa yakalandığında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

* Evde bulaşıkların yıkandığı sular da içme suyu niteliğinde olmalıdır. Tuvalet temizliği 5 su bardağı suya iki bardak çamaşır suyu katılarak hazırlanan suyla yapılmalıdır.

* Sebze ve meyveler, bir litre suya 20-30 damla yüzde birlik klor solüsyonu damlatıldıktan sonra, hazırlanan karışımda 15 dakika bekletilerek tüketilmelidir.

* Suları güneş almayan yerlerde muhafaza etmeli, açık renkli bidonlar tercih edilmelidir. Kapağı açtıktan sonra kötü bir koku geliyorsa o bidon kullanılmamalıdır.

Kaynak Yeniçağ

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Alaşehir’de Kızılay’dan İhtiyaç Sahiplerine Yardım Malzemesi
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x