İlçede 2021 Yılı Üzüm İşçi Fiyatları ve Dayıbaşı Ücretleri Açıklandı!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde, ’İşçi Ücretlerini Tespit Komisyonu’ 2021 yılı üzüm sezonu öncesi üzüm işçi ücretlerini belirledi. Günlük 8 saat çalışma zamanı belirlenen komisyonda en düşük fiyatın 85 TL ile kesim işinde, bandırma ve yükleme işinde çalışacak olan işçiler için ise günlük 180 TL ödenmesi kararlaştırıldı.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Manisa’nın Alaşehir Ziraat Odasında toplanan İşçi Ücretlerini Tespit Komisyonu, sofralık ihracat ve iç piyasa ile kuru üzüm işçi ücretlerini belirledi.

İşçi Ücretlerini Tespit Komisyonunda yeni işçi ücretleri tespit edildi

Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun başkanlığında toplanan komisyona, Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdür vekili Ziraat Mühendisi Barış Bozdağ’dan oluşan komisyonda yeni işçi ücretleri tespit edildi. Çalışma saatleri de 8 saat olarak belirlendi. Toplantıya dayıbaşılar, işletme temsilcileri ve işçi temsilcileri de katıldı.

Komisyon toplantısının açılış konuşmasını yapan Alaşehir Kaymakamı ve Komisyon Başkanı Abdullah Uçgun, “Yeni hasat sezonunun tüm paydaşlar için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz. 2021 yılının ücretlerini belirlerken piyasa koşullarını baz almak durumundayız.

“Belirlenen ücretlerin hayırlı olmasını diliyorum”

Her yıl yaşanan doğal afetlere rağmen, TARSİM’e yeterli ilgi gösterilmediği tespit edildi. Bu durum bize ders olmalı. Ürün satışlarında Kötü niyetli kişilere de dikkat edilmeli. Bu konuda da çok iyi araştırmalar yapılmalı. Her kurum ve kuruluş üzerine düşeni yapmalıdır, bu konuda tereddüt edilen durumlarda ilgili kurumlardan, yardım istenilsin.

Belirlenen ücretin hem işçiyi, hem çiftçiyi, hem işletmeyi hem de işçi temininin önemli unsurlarından biri olan dayıbaşıları memnun etmesini sağlamak için tüm tarafları dinledik. Ona göre belirledik. Belirlenen ücretlerin hayırlı olmasını diliyorum.

“Şüpheli kişilerle ticaret yapılmamalıdır”

Ücret kadar önemli bir diğer konu da çiftçilerimizin kötü niyetli tüccarlarca dolandırılması, bir yıllık emeklerinin heba edilmesidir. Dolandırılmamak için uyanık olmalı, Ticaret Odası ve Ziraat Odasından destek istenmelidir. Bu konuda çok iyi araştırmalar yapılmalı. Şüpheli kişilerle ticaret yapılmamalıdır. Tüm kurum ve kuruluşlarımız 7 gün 24 saat vatandaşımızın hizmetindedir” dedi.

Komisyonun belirlediği ücretlere göre, 1 Temmuz’dan itibaren

Sofralık yaş üzüm ihracat işçilerine

* Kesim için 85 TL,
* Kelter 110 TL,
* Buzhane kadın 110 TL,
* Buzhane erkek 120 TL,
* Döşeme kadın 100 TL,
* Döşeme erkek 110 TL,

Sofralık Yaş İç Piyasa İşçi Ücretleri

* Kesim 100 TL,
* Kasa 140 TL,
* Kelter 110 TL
* Yükleme 180 TL,

Kuru Üzüm Kesim Ücretleri

* Kesim için 100 TL,
* Seri 130 TL,
* Kelter 140 TL
* Bandırma 180 TL olarak belirlendi.

Dayıbaşılık ücretleri

Ücretlendirmede 10 TL olan dayıbaşılık ücretlerinin ilave olarak ödenmesine karar verildi.

2021 Yılı üzüm Işçi Fiyatları Belirlendi

Son güncelleme tarihi : 27 Temmuz 2021 22:22

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’nın Dünyaca Ünlü Çekirdeksiz Sultani Üzümde Hasat Zamanı!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x