İstanbul Merkezli Manisa’da Kripto Para Dolandırıcılığı Operasyonu!

Kripto (digital) para üretimi yaparak yüksek kazanç elde etme vaadi ile 328 vatandaşı dolandırdıkları iddiasıyla aranan 37 kişilik bir şebekeye İstanbul merkezli 15 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
26 Şubat 2021 - 14:41
Manisa haber | Asayiş Ekonomi Gündem

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Aranan 37 şüpheliden 19’u yakalanarak gözaltına alınırken, şebekenin bu yöntemle 1 milyon 270 bin 779 Euro, 12 bin Dolar ve 4 milyon 177 bin 374 lira haksız kazanç elde ettiği tespit edildi.

Kripto Para Dolandırıcılığı şebekesine polisten operasyon: 19 gözaltı

Edinilen bilgilere göre; İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ”dolandırıcılık” konusu ile ilgili yeni bir çalışma gerçekleştirdi. Savcılıkça yürütülen soruşturma kapsamında harekete geçen polis, bir şirketin Kripto (digital) para üretimi yaparak yüksek kazanç elde etme vaadi ile vatandaşlardan para topladığını, bu yöntem ile dolandırıcılık faaliyeti yürütüldüğünü belirledi.

İstanbul merkezli Manisa’da dahil 15 ilde operasyon

Uzun süre devam eden teknik ve fiziki takibin ardından 37 şüphelinin yakalanması için bu sabah İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Mersin, Bursa, Balıkesir, Manisa, Konya, Samsun, Van, Nevşehir, Eskişehir, Kocaeli ve Sakarya olmak üzere 15 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskınlarda 19 şebeke üyesi yakalanırken, adreslerde çok sayıda materyal ele geçirildi.

328 kişiyi dolandırdıkları tespit edilirken, bu rakamın artabileceği kaydedildi

Söz konusu şebeke üyelerinin, dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirebilmek amacıyla “piramit yapı” kurdukları, bu yolla çok sayıda vatandaşı mağdur ettikleri anlaşıldı. Yapılan araştırmalarda yeni üyelerin sisteme dahil olmaları ile şüphelilerin bu şahıslar üzerinden haksız kazanç temin ettikleri ortaya çıkarıldı. Şebeke üyelerinin şu ana kadar 328 kişiyi dolandırdıkları tespit edilirken, bu rakamın artabileceği kaydedildi.

Firari 18 şüphelinin yakalanması için operasyonların sürüyor

Şebeke tarafından gerçekleştirilen vurgunun boyutunun ise bir hayli yüksek olduğu öğrenildi. Kripto (digital) para vurgununda 1 milyon 270 bin 779 Euro, 12 bin dolar ve 4 milyon 177 bin 374 TL haksız kazanç elde ettiği tespit edildi. Operasyonda yakalanan 19 şüpheli İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Zanlıların polisteki sorgusu sürerken, adreslerinde bulunamayan firari 18 şüphelinin yakalanması için operasyonların sürdüğü bildirildi.

İstanbul Merkezli Manisa’da Kripto Para Dolandırıcılığı Operasyonu! İstanbul Merkezli Manisa’da Kripto Para Dolandırıcılığı Operasyonu! İstanbul Merkezli Manisa’da Kripto Para Dolandırıcılığı Operasyonu!

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’daki Geri Dönüşüm Tesisindeki Yangının Sebebi Belli Oldu!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x