Kılavuzlar Barajı ve Sulaması Projesi Üreticiye 2.2 Milyon TL Ek Gelir Hedefleniyor!

Manisa’nın Demirci Kılavuzlar Barajı’nın 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak ilk kez geçen yıl 1540 dekar araziye can suyu verdiğini hatırlatan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Tarla ve bahçelerini modern teknikler ile sulama imkanına kavuşan üreticimiz hem üretim maliyetlerini azaltıyor, hem de verimliliği artırıyor.” dedi.

Haberin Detayı
Onur Yıldırım
onur@manisagundemhaber.com
14 Temmuz 2021 - 16:12
Manisa haber | Çevre Ekonomi | Demirci haber

36 yaşında, Manisa Gündem Haber editörü. Akdeniz Üniversitesi , Görsel Sanatlar Bölümü mezunu. 6 sene fotoğraf editörlüğü yaptıktan sonra, 8 ay boyunda Manisa Gündem Haber'de görsel ve yazılı editörlük yapmaktadır.

DSİ Manisa’ya yaptığı yatırımlarla il genelindeki mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Manisa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaya başladı.

Manisa Demirci Kılavuzlar Barajı’nın 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak ilk kez geçen yıl 1540 dekar araziye can suyu verdiğini hatırlatan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Demirci Kılavuzlar Barajımız bu yılda vatandaşımızın yüzünü güldürüyor.

Kurak yaz aylarında tarla ve bahçelerini modern teknikler ile sulama imkanına kavuşan üreticimiz hem üretim maliyetlerini azaltıyor, hem de verimliliği artırıyor. Kılavuzlar Barajı ayrıca bölgede ürün çeşitliliği yaratıyor ve üreticiye yılda birden fazla hasat imkanı sağlıyor.” dedi.

Kılavuzlar Barajı’ının 2017 baharında temelinin atıldığını belirten DSİ Genel Müdürü Kaya, “Kılavuzlar Köyü’nün kuzeyindeki Bağıran Dere üzerine inşa edilen barajın gövde dolgusu için 250 bin 350 m3 dolgu yapıldı. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen barajın gövde yüksekliği 32.5 metre. 1540 dekar araziye can suyu veren barajda 900 bin metreküp su tutulabiliyor. Kılavuzlar Barajı ve Sulaması Projesi’nin bu yıl bölge üreticisine yaklaşık 2.2 milyon lira ek gelir getirmesi hedeflenmektedir” diye konuştu.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Defineciler 1. Derece Sit Alanında Antik Bir Şehri Ortaya Çıkardı!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x