Manisa CHP Milletvekili Özgür Özel’den Üzüm Üreticilerine Destek Primi Açıklaması!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) açıkladığı çekirdeksiz kuru üzüm alım fiyatının yeterli olmadığını, üzüm satışını belgelendiren üreticilere kilogram başına en az 2 lira destekleme primi ödenmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca konuşmasının sonunda Manisalı vatandaşların üvey evlat olmadığını da dile getirdi.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
08 Eylül 2021 - 16:44
Manisa haber | Ekonomi Politika Tarım-Çiftçi

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Özel, Manisa‘nın kurtuluşunun 99. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törenin ardından gazetecilere çekirdeksiz kuru üzüm alım fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

TMO tarafından 9 numara kalitedeki çekirdeksiz kuru üzümün kilogramına 13 lira taban fiyat belirlendiğini hatırlatan Özel, bunun yeterli olmadığını savundu.

Geçen yıl aynı kalitedeki üzüme 12,5 lira taban fiyat verildiğini belirten Özel, 50 kuruşluk artışın kimseyi memnun etmediğini ifade etti.

Özel, şunları kaydetti:

“Kuru üzüm fiyatı üzümcüleri değil, başta esnaf olmak üzere bütün Manisa ekonomisini döndüren bir ürün, Manisa ekonomisinin lokomotifidir. Dün açıklanan fiyat şaka bile değildir. Kötü şaka bile değildir.

Bu vakitten sonra yapılması gereken tek şey, üzümünün satışını belgelendiren herkese, bana kalsa en az 4 liradır, ama kilogram başına en az 2 liralık bir prim acilen ilan edilmelidir. Fiyatın açıklanmamasından dolayı, 10 liradan, 10 buçuk liradan, 11 liradan, 12 liradan üzüm sattı insanlar. Acil paraya ihtiyaçları olduğu kadarıyla. Ama hep şöyle bekliyorduk, iyi bir fiyat bunu yukarı çekecek sakın satmayın diyorduk. 12 buçuk liradan işlem görürken, açıklanan fiyat 11,75’lere kadar indirdi 9 numaralı üzüm fiyatlarını. Bu açıklanan fiyat kabul edilebilir bir rakam değil, üretici girdiği kapıdan çıkamaz durumdadır. Üretici borcunu ödeyemiyor, çektiği kredinin faizi altında ezilip, hacizle karşı karşıya gelmiş durumdadır.

Manisalı üvey evlat değil

Hep birlikte sesimizi yükseltelim. Karadeniz’de nasıl fındık fiyatı için herkes birlikte konuşuyorsa, nasıl çay için herkes birlikte konuşuyorsa, bu Manisalı üvey evlat değil ya, hep birlikte konuşalım.

Biz bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz” dedi.

Manisa Chp Milletvekili Özgür Özel’den Üzüm Üreticilerine Destek Primi Açıklaması!

Son güncelleme tarihi : 8 Eylül 2021 16:47

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Tarhana Sermek İsteyen Yaşlı Kadın Beton Zemine Düşerek Öldü!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x