Manisa’da 3 Anne Adayı Vefat Etti: 3 Anne Adayı Yoğun Bakımda Entübe!

Manisa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, Covid-19 salgınına karşı şimdiye kadar uyguladıkları 1 milyon 920 bin aşının yaklaşık 650 bininin il genelinde işlek cadde, park gibi noktalarda oluşturdukları mobil aşı istasyonlarında yapıldığını, Manisa'da bu sene 3 anne adayının Covid-19 nedeniyle vefat ettini ve 3 anne adayının da şu anda yoğun bakım servislerinde entübe şekilde tedavi gördüğünü söyledi.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
15 Eylül 2021 - 13:40
Manisa haber | Politika Sağlık

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Doç. Dr. Erkuş, Manisa’da 1. doz Covid-19 aşı oranının yüzde 86’ya yaklaştığını belirtti.

Tüm yaş gruplarında aşılama çalışmalarının hızla devam ettiğini vurgulayan Erkuş, önümüzdeki dönemde yoğunluğu üniversite yerleşkelerine, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne (KYK) bağlı ve özel öğrenci yurtlarına vereceklerini ifade etti.

Yoğun bakımlarda yatan hastaların yüzde 88’i ya tek doz aşılanmış ya da hiç aşılanmamış kişiler

Aşılamanın gerçek sonuçlarını hastanede gördüklerini vurgulayan Erkuş, “Hastanelerimizde, yoğun bakımlarda yatanları gördüğümüz zaman, orada kendileriyle konuştuğumuz zaman yüzde 88’i ya tek doz aşılanmış ya da hiç aşılanmamış eksik aşılı dediğimiz grupların olduğunu görüyoruz. Yoğun bakımda, ‘keşke aşı karşıtı olmasaydım, hemen çıkar çıkmaz aşıyı yaptıracağım’ diyen vatandaşlarımıza rastlıyoruz. Bu keşkeleri yaşamak istemeyen hemşehrilerimizi aşı olmaları için aşı noktalarına davet ediyoruz.” diye konuştu.

Manisa’daki aşı yükünü mobil istasyonların çekiyor

Manisa’daki aşı yükünü il genelinde kurdukları mobil istasyonların çektiğine işaret eden Erkuş, bu konuda da halktan büyük destek gördüklerini söyledi.

Kent genelinde 80 civarında mobil aşı ekibinin olduğunu hatırlatan Erkuş, “Yeni tip korona virüse karşı şimdiye kadar uyguladığımız 1 milyon 920 bin doz aşının yaklaşık 650 bini, üçte biri işlek cadde, park gibi noktalarda oluşturulan mobil aşı istasyonlarında yapıldı. Yani her üç aşıdan birini mobilize ekibimiz yapmış oldu.” diye konuştu.

“Hamileler bu dönemde kendilerini çok iyi korumalılar”

Anne adaylarını aşılamada öncelikli hedefleri arasına koyduklarını vurgulayan Erkuş, hamilelerin bu dönemde kendilerini çok iyi korumaları gerektiğine işaret etti.

Manisa’da bu sene 3 anne adayı vefat etti

Manisa’da bu sene 3 anne adayının Covid-19 nedeniyle vefat ettiğini anlatan Erkuş, şöyle konuştu:

“3 anne adayı şu anda yoğun bakım servislerimizde entübe şekilde tedavi görüyor”

“3 anne adayımız da şu anda yoğun bakım servislerimizde entübe şekilde tedavi görüyor. Bu bizi çok üzüyor. Gebelerimizin, bu dönemde gebe olmayı düşünenlerin mutlaka aşılanmalarını önceden bitirmelerini öneriyoruz. Maalesef gebelik dönemlerinde bazı ilaçlar kullanılamıyor ve hastalık da hızlı ilerliyor. İl genelinde tespit ettiğimiz 9 bin civarındaki hamile kadının bin 500’ü aşılı. 7 bin 500 civarında aşısız olan anne adayımız var. Bunlara da tek tek ulaşarak bilgilendirmede bulunuyoruz. Aşılarını geciktirmeksizin yaptırmalarını istiyoruz. Bu konu çok önemli. Çocuğunu kucağına almadan ölen anne adaylarımız bizi üzüyor.”

Manisa’da 3 Anne Adayı Vefat Etti: 3 Anne Adayı Yoğun Bakımda Entübe! Manisa’da 3 Anne Adayı Vefat Etti: 3 Anne Adayı Yoğun Bakımda Entübe! Manisa’da 3 Anne Adayı Vefat Etti: 3 Anne Adayı Yoğun Bakımda Entübe! Manisa’da 3 Anne Adayı Vefat Etti: 3 Anne Adayı Yoğun Bakımda Entübe! Manisa’da 3 Anne Adayı Vefat Etti: 3 Anne Adayı Yoğun Bakımda Entübe! Manisa’da 3 Anne Adayı Vefat Etti: 3 Anne Adayı Yoğun Bakımda Entübe! Manisa’da 3 Anne Adayı Vefat Etti: 3 Anne Adayı Yoğun Bakımda Entübe!

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Kelebek Barajı’nın Sulama Projesine Start Verildi!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x