Manisa’da İlçe Değiştirmek İsteyen Mahallelinin Talebini Danıştay Haklı Buldu!

Danıştay 8. Dairesi, Manisa'nın Ahmetli ilçesinden Turgutlu'ya bağlanmak için halk oylaması yapan mahalle sakinlerinin talebini yerinde buldu.

Haberin Detayı
M. Kürşad Sarıkaya
msarikaya@manisagundemhaber.com
10 Mart 2021 - 10:40
Manisa haber | Genel Politika | Ahmetli haber

Manisa’nın Ahmetli İlçesine bağlı Cambazlı Mahallesi sakinleri, Turgutlu ilçesinin, başta ulaşım olmak üzere sosyal ve ekonomik imkanlar yönünden kendileri için daha elverişli olduğunu gerekçe göstererek 2018’de aralarında imza toplayarak halk oylaması için Ahmetli İlçe Seçim Kuruluna başvurdu.

Halk oylaması yapan mahalleli ilçe değiştirmeyi kabul etti

Değerlendirme sonucunda halk oylamasına karar verildi. 8 Nisan 2018’de yapılan halk oylamasında 106 seçmen Turgutlu’ya bağlanmak istedi, 50 kişi ise Ahmetli’de kalmaları yönünde tercihte bulundu.

Sonucun ardından mahalle için ilçe değişikliği süreci başladı.

Turgutlu İlçe Belediye Meclisinde, Cambazlı Mahallesi’nin kendilerine bağlanmasına oy birliğiyle karar verildi.

Ahmetli Belediyesi ve Manisa Büyükşehir Belediyesi meclisleri ise bu değişikliği reddetti.

Muhtar mahkemeye başvurdu

Mahalle Muhtarı Refik Bilgiç, Ahmetli Belediye Meclisi ve Manisa Büyükşehir Belediye Meclisinin kararlarına karşı hukuk mücadelesi başlattı.

Manisa 1. İdare Mahkemesi, Cambazlı Mahallesi’nin ilçe değişikliği için 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun “Birleşme ve Katılma” başlıklı 8. maddesinde, yerleşim biriminin ilçe değişikliği için mevzuatta aranılan “mesafe”, “başvuru”, “nüfus” ve “oylama” şartlarının gerçekleştiğine karar verdi.

Yerel mahkeme, ilgili kanunda yerleşim birimlerinde birleşme ve katılmada aranılan şartların gerçekleşmesi nedeniyle Manisa Büyükşehir Belediyesi Meclisinin ilçe değişikliğinin reddi kararının iptal edilmesini ve “demokrasi teorisinin özünü oluşturan, halkın iradesini esas alan” seçmen iradesinin uygulanmasını kararlaştırdı.

Danıştay yerel mahkemenin kararını hukuka uygun buldu

Bu karar, Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından istinafa taşındı.

İzmir Bölge İdare Mahkemesi 7. İdare Dava Dairesi, yerel mahkemenin kararını hukuka uygun buldu.

Danıştay 8. Dairesi de görülen temyiz sürecinde yerel mahkeme ile Bölge İdare Mahkemesinin kararını onadı.

Cambazlı Mahalle sakinleri Turgutlu ilçesine bağlanma sürecinin başlamasını bekliyor

Cambazlı Mahalle sakinleri, Danıştay’ın aldığı karar sonrası resmi olarak Turgutlu ilçesine bağlanma sürecinin başlamasını bekliyor.

Mahalle Muhtarı Refik Bilgiç, AA muhabirine, Turgutlu ilçesinin kendileri için daha elverişli olduğunu, bundan dolayı referandum yapma kararı aldıklarını söyledi.

Ahmetli ilçesine sadece resmi işlemler için gittiklerini belirten Bilgiç, “Talebimiz için gerekli şartların oluştuğunu düşünüyoruz. Bu nedenle mahalle sakinlerinin bu yöndeki tercihinin geçerli olması gerekiyor. Şimdiye kadar bu karar uygulanmadığı için hukuki süreç başlattık. Mahalle sakinlerinin aldığı bu karara saygı duyulmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Manisa’da İlçe Değiştirmek İsteyen Mahallelinin Talebini Danıştay Haklı Buldu! Manisa’da İlçe Değiştirmek İsteyen Mahallelinin Talebini Danıştay Haklı Buldu! Manisa’da İlçe Değiştirmek İsteyen Mahallelinin Talebini Danıştay Haklı Buldu! Manisa’da İlçe Değiştirmek İsteyen Mahallelinin Talebini Danıştay Haklı Buldu!

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Manisa’da Hayvan Otlatan Kadın Boğanın Boynuz Darbeleriyle Hayatını Kaybetti!