Manisa’da Üzüm Üreticisi TARİŞ’e Tepki Göstererek 25 Dönümlük Üzüm Bağını Söktü!

Ege Bölgesi’nin en önemli tarımsal üretimin yapıldığı Salihli Ovası’nda dünyaca ünlü Sultani Üzümünü yetiştiren üretici Turgay Başgönül, TARİŞ’in üzüm alımını durdurmasına tepki göstererek 25 dönümlük üzüm bağını söktü.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
22 Eylül 2021 - 23:54
Manisa haber | Ekonomi Tarım-Çiftçi | Salihli haber

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 9 numara kalitedeki kuru üzümde taban fiyatın 13 lira olarak belirlenmesi ve TARİŞ’in üzüm alımını durdurmasını tepki gösteren üretici Turgay Başgönül, Taytan Mahallesi Bezirganlı mevkiindeki 25 dönümlük bağını kökledi. Başgönül, üzümden artık para kazanmadığını belirterek, gözü gibi baktığı bağlarını köklemek zorunda kaldığını söyledi.

“Açıklanan fiyatla şoke uğradık”

Önce bağları budayıp, sonra telleri, direkleri ve damlama malzemelerini topladıktan sonra kökleme işlemini gerçekleştirdiklerini anlatan üzüm üreticisi Turgay Başgönül, “Tarlamızı temizleyip sürdükten sonra yeni mahsullere, yeni hayallere ve yeni umutlara yelken açacağız” dedi.

“TARİŞ’in açıkladığı fiyat ve üzüm alımını durdurmasıyla piyasa iyice çöktü”

Geçtiğimiz yıl TMO tarafından açıklanan üzüm fiyatlarının kendilerine bir nebze de olsa nefes aldırdığını anlatan Başgönül, “Ancak bu yıl açıklanan çekirdeksiz kuru üzüm fiyatıyla şoka uğradık. TARİŞ’in açıkladığı fiyat ve üzüm alımını durdurmasıyla piyasa iyice çöktü. Üretici nefes alamaz hale geldi” diye konuştu.

“Fiyatlar arasında maliyetlerde yüzde 70 fark var”

Maliyetlerin arttığını söyleyen Başgönül, “Geçen seneki fiyatlarla, bu seneki fiyatlar arasında maliyetlerde yüzde 70 fark var. Ancak sattığımız üründe yüzde 4 artış var. Bu da bizi kurtarmıyor, kurtarmadığı gibi zarara sürüklüyor.

“Bağlarımızı köklemek zorunda kaldık”

Artık gözümüz gibi baktığımız bağlardan vazgeçmek zorunda kaldık. Burası üzümün başkenti Manisa’nın Salihli ilçesi. Burada dünyanın en kaliteli üzümleri yetişir. Fakat bu bağlarımızı köklemek zorunda kaldık. Biz bu maliyetlerle hiçbir yere gidemeyiz. Yapacak bir şeyimiz kalmadı” dedi.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
1 Aylık Bebeğe Yanlışlıkla Korona Virüs Aşısı Yapılması Skandalında Ailenin Avukatından Açıklama!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x