Ramazan Bayramı Ne Zaman? Bayram Tatili Kaç Gün?

Ramazan bayramı 13 Mayıs Perşembe günü başlayacak, 15 Mayıs Cumartesi günü sona erecek. Ramazan Bayramı tatili 9 gün olacak ancak sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alacak.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
12 Mayıs 2021 - 16:36
Manisa haber | Gündem

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Bayramın müjdecisi olan arefe günü ve bayramın 1. günü Müslümanların odaklandığı konulardan oldu. Hicri takvime göre belirlenen dini günler, her sene miladi takvime göre 11 gün önce kutlanıyor. 13 Nisan günü başlayan oruç, 12 Mayıs günü son bulacak. Müslümanlar için büyük öneme sahip olan Ramazan Bayramı bu yıl 13 Mayıs tarihinde kutlanacak. Bayramın son günü ise 15 Mayıs Cumartesi günü olacak.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? 

Ramazan ayı bu yıl nisan ve mayıs aylarında idrak edilecek. Ramazan Bayramı arefe günü 12 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Müslümanlar bayrama kadar farz olan oruç ibadetini yerine getirecekler. 12 Mayıs’ta Ramazan Bayramı arefesinde son oruç tutulacak.

Ramazan Bayramı Arefesi: 12 Mayıs 2021 Çarşamba

Ramazan Bayramı 1. gün: 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. gün 14 Mayıs Cuma

Ramazan Bayramı 3. gün 15 Mayıs Cumartesi

9 GÜNLÜK BAYRAM TATİLİ NE ZAMAN BAŞLIYOR? 

Ramazan Bayramı tatili 9 gün oldu. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanların 10 Mayıs 2021 Pazartesi ve 11 Mayıs 2021 Salı günleri tam gün, 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü yarım gün idari izinli sayılmalarına karar verildi.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü “Covid-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik tedbirler” adlı genelge yayımladı.

Genelgede Covid-19’un yayılımın en aza indirilmesi amacıyla, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği hatırlatıldı.

İlgili genelgede yer alan esnek çalışma yöntemlerinin titizlikle uyulması gerektiği ifade edildi. Genelgede, 30 Nisan 2021 tarihi itibariyle; sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere; hizmetlerin asgari personelle yürütülmesi, yine hizmetlerin yürütülmesi için asgari personel bulundurması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanların 10 Mayıs 2021 Pazartesi ve 11 Mayıs 2021 Salı günleri tam gün, 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü yarım gün idari izinli sayılmalarına karar verildi.

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da 4 Katlı Apartmanın 4 Dairesinde Hırsızlık!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x