Soma Davası Sonrası Çıkan Karara Büyük Tepki!

Manisa'nın Akhisar İlçesi Akhisar Ağır Ceza mahkemesinde yeniden görülen Soma maden kazası davasında, kararın açıklanmasının ardından mahkeme salonu içerisinde ve önünde karar büyük tepkilere yol açtı. Mahkeme salonu önünde gazetecilere açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, mahkemeden çıkan kararı adil bulmadıklarını söyledi. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu'da bir açıklama yaparak, Soma Davasında yine adalet çıkmadı dedi.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
16 Haziran 2021 - 13:05
Manisa haber | Asayiş Gündem Politika | Akhisar haber

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

CHP’li Özel’den Göz yaşları içerisinde Soma kararına sert tepki

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Soma davasında verilen karara tepki göstererek, “Soma kararı, saray rejiminin başındaki kişinin kararı” düşüncesini dile getirdi.

Konuşurken gözyaşlarını tutamayan Özgür Özel, şunları kaydetti:

“Size söz veriyorum, bu dava bir daha görülecek. O dava görüldüğünde bugün kazandığını sananlar mahkum olacak, kaybedenler de ‘Oh be bu kez adalet kazandı’ diyecek. Andolsun ki hesap soracağız.” dedi.

301 madenci mezara girdi fakat Can Gürkan elini kolunu sallayarak dışarıda dolaşacak

Yedi yıldır devam eden Akhisar Ağır Ceza mahkemesinde yeniden görülen Soma maden kazası davasında çıkan karar vicdanları rahatlatmamıştır.

Yargıtay’ın vermiş olduğu karara uyularak şirket sahibine verilen 20 yıl ceza yeterli değildir. Faciada kaybedilen 301 can için verilen 20 yıl ceza ne aileleri ne de kamuoyunu rahatlatmıştır.

20 yıl ceza alan şirket sahibi Can Gürkan’ın bu saatten sonra cezaevine girip girmeyeceği de belli değildir. 301 madenci mezara girdi fakat Can Gürkan elini kolunu sallayarak dışarıda dolaşacak. Bu vicdana sığmıyor.

Başından bu yana davayı takip eden bir Milletvekili olarak benim vicdanım bu durumu kabul etmiyor.

Geç gelen adalet, adalet değildir. Yedi yıl sonra verilen ve yeniden Yargıtay süreci ile daha da uzayacak olan bu dava sürecinde yaşananlar, siyasi müdahaleler, heyet değişiklikleri yargıdaki yozlaşmayı açığa çıkarmıştır.

Mahkemeye yapılan siyasi baskılar her zaman gündeme gelmişti. Ve Kamuoyunun büyük tepkisine neden olan taksirle ölüme neden olmaktan 15 yıl ceza verilmişti.

Yargıtay daha önce olası kastla ölüme neden olmak suçundan ceza verilmesini isterken, değiştirilen Yargıtay üyeleri ile suçlamanın niteliği düşürülerek bilinçli taksire dönüşmüştür. Olası kastla ceza verilmiş olsaydı Türkiye’de ilk defa iş cinayetinde ceza verilmiş olacaktı. Yargıtay üyeleri değiştirilerek bu engellendi.

Hala kazanın sorumlularını korumaya çalışıyorlar

Burada verilen en önemli karar ise TKİ çalışanı iki mühendise verilen 15 yıl hapis cezasıdır. Çünkü bir kazanın meydana geldiği günden beri kamunun, TKİ’nin doğrudan sorumlu olduğunu, ihmalinin olduğunu söylüyoruz.

Bu karar Soma’da Ege Linyitleri İşletmesinde devam eden idari soruşturmayı da etkileyecektir.

Yedi yıl önce yaşanan bu facia 301 madencinin hayatına mal oldu.

Yüzlerce madenci yaralarındı, binlercesi işsiz kaldı.

301 madencinin ailesi duruşma salonunu terk etmedi

Yuvalar dağıldı, diğer ocaklarda çalışan işçiler mağdur edildi. Kısaca bu faciadan en büyük zararı Soma gördü. Soma hala bu facianın acısını çekiyor.

Soma davasında patrona 20 yıl hapis cezası verildi: İşçi aileleri salonu terk etmiyor | 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı davasında Patron Can Gürkan’a “taksirle öldürme” suçundan 20 yıl hapis cezası verilmesine tepki gösteren aileler, salonu terk etmedi.

MAHKEME BAŞKANINA AYAKKABI FIRLATILDI

Karara tepki gösteren avukatlar alkışlarla tepki gösterirken, aileler mahkeme heyetine ayakkabılarını fırlattı. Protestoya karşı polisler mahkeme heyetinin önüne bariyer kurdu. Burada fenalık geçiren aileler, “Adaleniz batsın”, “Tarih sizi yargılayacak” diyerek “Hesap vereceksiniz” dedi. Süren gerginliğin üzerine aile ve avukatlar salonu terk ederek, adliye önünde açıklama yaptı.  Avukat ve aileler tek tek söz alarak karara ilişkin tepkilerini dile getirdi.

‘HİKAYENİN SONU MUTLAKA DEĞİŞECEK’

Dava avukatı Nergiz Tuba Aslan, “Aileler 7 yıldır adalet mücadelesini veriyor. Herkes utansın. Sermayeyi koruyan kollayan herkes bir gün hesap verecek. Bir daha katliamlar olmasın diye mücadele ettik. Bugün ki karar bundan sonraki işçi katliamlarına ferman çıkarmıştır. Utansınlar, çok öfkeliyiz. Bu davadan asla vazgeçmeyeceğiz. Bu hikayenin sonu mutlak değişecek. Bu dosyanın tek tutuklusu Selçuk Kozağıç’lıdır. Patronlar elini kolunu sallayarak dışarda gezerken, ailelerin avukatı tutuklu bulunuyor.  Bozuk düzende sağlam çark düzen olmaz, ama biz bu düzeni mücadele ile bozacağız. Sonunda elbet biz kazanacağız” dedi.

‘SORUMLULAR HESAP VERECEK’

Avukat Can Atlalay da “Bu feryadın nedeni duyulan acı değil bu insanlar kendi acılarını sağaltmak için 7 yıldır adalet diye tutunamıyorlar. Kundaktaki bebek duruşma salonlarında büyüdü. Can Gürkan’a 20 yıl dediler yatarı yok. Ademle Efkan’a 12 yıl dedi yatarı yok. Haluk’a beraat dedi. Bu memlekette kimse ekmeğini kazanırken öldürülmesin diyedir davamız. Bundan sonrasını bırakmayacağız. Sorumlular hesap verecekler” diye konuştu.

ADALET AYAKLAR ALTINDA EZİLDİ

Herkesin safını belli ettiğini aktaran avukat Seçil Ege Değerli ise ” Bu salonda bu kararı bu heyet vermedi. Çok daha yukardan verilmiş bir karardır. Bu salonda adalet 301 canla birlikte Can Gürkan’ın ayakları altında ezildi” ifadelerinde bulundu.

‘DEV DEVRİLMEDİKÇE ADALET OLMAYACAK’

Avukatların ardından söz alan madenci ailelerinden Elmas Kaya, “19 yaşımda oğlumu kucağıma almıştım, beraber büyüdük. Ankara’ya bir dev oturttular yedi başlı oldu. Tek kişiye çalışır oldular, bizi evlatsız bıraktılar. Biz, bizden sonrakiler için savaşıyoruz. Adalet istiyoruz. Adaleti belki biz görmeyeceğiz ama Ankara’daki dev devrilmedikçe ne adalet ne hak olacak” sözleriyle öfkesini dile getirdi.

‘İŞİN UCU KENDİLERİNE DOKUNUNCA SUSTULAR’

Adalet istediklerini ve bir daha 301’ler yaşanmasın diye mücadele ettiklerini anlatan madenci yakını Naciye Kaya, “Cumhurbaşkanı en yakınım bile olsa cezasını çekecek demişti. İşin ucu kendine dokununca sustu. Bizi her gün öldürdüler. Bu adalet kokuştu yerin altında kaldı. Biz bittik artık” dedi.  Madenci yakını Gülten Çolak da “Adaletin duvarda asılı kaldı. Torunlarımız mücadelemiz gurur duyacaklar, biz bu davanım peşini bırakmayacağız. Kararı verenler çocuklarına ne diyecek? Nasıl bir vicdan bu? Adalet kime göre işliyor?  Ezilenlerin bu ülkede adaleti olmadığını bir kez daha gösterdiler” şeklinde konuştu.  Berkan Köse, “Bu kara lekeye tüm ülke şahit oldu. Bu ülkede alınteri ölüm olduğunu anladık. Sistem sermayenin yanında. Biz her zaman direneceğiz. Bu davanın arkasındayız” dedi.

‘KARARI VERENLERDE BURADA YARGILANACAK’

Maden çökmesinde oğlunu kaybeden İsmail Çolak “301’i bu mahkemede yeniden öldürdüler. Burada bir cinayete tanıklık ettiniz. Zaten adil yargılama olmadı. Sonunda da beraat kararı verecek kadar gücünü almış. Biz asla unutmadık, unutmayacağız. Biz bu mücadeleyi verirken emeğiyle geçinen insanlar katledilmesin diye mücadele ettik. Yargının olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Kararı verenler burada yargılanacak. Bir gün adalet herkese lazım olacak” diye konuştu.

‘ADALETİ GÖMDÜLER’

“Benim eşim orada 3 gün çalışmıştı. Mahkeme başkanı Allah’tan rahmet dilediğinde anlamıştım bu davanın bizden yana sonuç çıkmayacağını” diyen Gülten Kavas, “Bundan sonra 301 işçi daha öldürebilirim, çocukları babasız bırakabilirim demektir bu karar. Babasını görmeyen var ya aramızda. Adalet yok. Adaleti bizimkilerle birlikte gömdüler” dedi.  Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, 7 yıl önceki acıyı bugün bir kez daha yaşadıklarını vurguladı.

Soma Davası Sonrası Çıkan Karara Büyük Tepki! Soma Davası Sonrası Çıkan Karara Büyük Tepki! Soma Davası Sonrası Çıkan Karara Büyük Tepki! Soma Davası Sonrası Çıkan Karara Büyük Tepki! Soma Davası Sonrası Çıkan Karara Büyük Tepki! Soma Davası Sonrası Çıkan Karara Büyük Tepki! Soma Davası Sonrası Çıkan Karara Büyük Tepki! Soma Davası Sonrası Çıkan Karara Büyük Tepki!

İlgili haber Soma Maden Faciasında Kararlar Çıktı: Can Gürkan 20 Yıl Hapis Cezası Aldı!

İlgili haber 301 Madencinin Hayatını Kaybettiği Soma Davası’nda Karar 16 Haziran’da

Son güncelleme tarihi : 16 Haziran 2021 13:57

0 0 vote
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Husumetli Kişilerin Kavgası Kanlı Bitti: 1 Yaralı!
0
Bu haber hakkında yorum yapmak ister misiniz?x