İlçede 2021 Yılı Yeni Mahsul Tütün Alımları Başladı: Başfiyatı 35 TL!

Manisa’nın Selendi ilçesinde 2021 yılı mahsulü tütün alımlarına başlandı. Üreticinin yanı sıra, piyasaların da beklediği tütün teslimatları hafta içerisinde başlarken başfiyat kilogramda 35 TL olarak açıklandı.

Haberin Detayı
Kemal Çetin
kemal@manisagundemhaber.com
25 Ocak 2022 - 12:00
Manisa haber | Ekonomi Politika | Selendi haber

36 Yaşında , Manisa Gündem Haber Editörü. Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü Mezunu. 2 yıl boyunca çeşitli görsel ve yazılı basın işinde çalıştıktan sonra, 2 Senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmaktadır.

Manisa’nın Selendi ilçesinde çiftçiyle sözleşmeli üretim yapan firmadan olan özel bir firma tütün alımlarına başladı.

2021 yılı yeni mahsul tütün tütünde başfiyatı 35 TL

2000 yıllarında kota nedeniyle bitme noktasına gelmesinin ardından daha sonraki yıllarda yeniden çiftçiler tarafından üretimi yapılan tütün, pazar yerinde başlanılan alımlarda başfiyat 35 TL olarak belirlenirken genelde tütünlerin 35 TL’den satıldığı belirlendi.

2021 yılı yeni mahsul tütünlerini kolileyerek teslim etmeye başladı

İlçe genelinde yaklaşık 3 bin civarında tütün üretimi yapan tütün üreticisi 2021 yılı yeni mahsul tütünlerini kolileyerek teslim etmeye başladı. Yaklaşık 2 bin 500 ton tütün üretimi yapılan ilçede üreticiler fiyatları düşük bulurken, ilçenin gelir kaynağının başında gelen tütün girdisinin fazla olmasından dolayı zarar ettiklerini belirtti.

2021 yılında 2 bin 500 civarında çiftçi tütün üretimi yapmak için kayıt yaptırdı

Çiftçiler fiyatın daha fazla olması gerektiğine vurgu yaparken, tütüncülüğün zor bir iş olduğuna değinerek, önümüzdeki günlerde fidan dikimiyle başlayan sezonun eylül ayına kadar gece gündüz demeden devam ettiğini onun için yorucu ve zahmetli bir üretim yapıldığının altını çizdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Selendi Ziraat Odası Başkanı Servet Akyıldız, “Oda olarak 2021 yılında 2 bin 500 civarında çiftçi tütün üretimi yapmak için odamıza çiftçi kaydı yaptırdı. Bu üreticiler bu yıl tarladan kaldırdığı mahsulleri sözleşme yaptıkları özek sektöre teslim etmeye başladı.

Tütün üreticisi olan çiftçilerimize geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda alternatif ürün fideleri olan zeytin, badem ve ceviz fidesi dağıtımı gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Bu arada Selendi’de üretilen tütünleri teslim alan firmaların tütünleri işlemek için İzmir’e götürdüğü öğrenildi.

Selendi’de Tütünde Başfiyatı 35 Tl Olarak Açıklandı Selendi’de Tütünde Başfiyatı 35 Tl Olarak Açıklandı Selendi’de Tütünde Başfiyatı 35 Tl Olarak Açıklandı

0 0 votes
Haberi Puanla
1 Yorum
Önce eskiler
Önce yeniler En popüler yorum
Inline Feedbacks
View all comments

[…] İlgili haber İlçede 2021 Yılı Yeni Mahsul Tütün Alımları Başladı: Başfiyatı 35 TL! […]

Manisa’da 2021 Yılı Tütün Alımları Başladı!